Elektrický dron z Alibaby je schopný unést člověka

Za 10 tisíc dolarů (necelých 219 000 Kč) se na internetové tržnici objevují drony schopné unést váhu člověka. Jsou zpravidla vyrobený z uhlíkových vláken a využívají k pohonu elektrické motory. Jeden z nich jich například má šest, na šířku měří 175 centimetrů a s sebou nese baterie s celkovou kapacitou 32 Ah. Dohromady to tedy znamená 2,84 kWh uložené energie. Je to pořád daleko od kapacit elektromobilů, ale vzhledem k váze je to určitě zajímavá hodnota.

Sice se nejedná o dron, který by byl výslovně určen k přepravě cestujících, ale s trochou představivosti by bylo snadné k němu připevnit něco na sezení. Limitem je ale bohužel váha 60 kilogramů, což ze zážitku značnou část populace vyřazuje. Vyvoleným se ale nabízí se ale zážitek v podobě letové rychlosti až 72 kilometrů za hodinu.

Výškový limit je 4 kilometry!

Čtyři kilometry nad zemí je už úctyhodná vzdálenost a po připočtení rychlosti se musí jednat opravdu o adrenalinový zážitek. Problémem při převážení váhy je ale to, že dronu rychle klesá dolet. Zatímco bez zátěže je schopný letět až 90 minut, se zátěží pouze 10 kilogramů se dolet snižuje na 51 minut. Zážitek z létání na dronu by tak pravděpodobně netrval moc dlouho. Na druhou stranu, přesto musí stát za to.

Je neuvěřitelné, jaké možné létající prostředky je možné na platformě Alibaba koupit. Pokud byste se přes varování rozhodli některý z produktů vyzkoušet, určitě je nejlepší dělat to na bezpečném místě jako je třeba pole a v žádném případě se k dronu pevně nepřipoutávat.

Reálné využití dronu

Ačkoliv dron sloužící k přepravě lidí by byl jistě zajímavý produkt, záměrem bylo využití převážně v zemědělství. Díky tomu, že dokáže unést vysokou váhu, je ideální na činnosti jako je zalévání nebo postřik plodin. V České republice zatím zemědělci preferuji klasické stroje, v budoucnu se ale třeba dostanou takovéto drony i k nám.

Source
AlibabaElectrek
Tags

Pavla Pölzerová

Studentka ČVUT a MUNI, která miluje cestování a jednou si koupí chameleona.

Související články

Back to top button
Close
Close