Čínské automobilky začaly cílit i na vyšší třídu

V Číně se vyrábí neuvěřitelné množství aut. Až do teď ale cílová skupina byla spíše nižší a střední třída. V poslední době automobilky míří výš a chtějí konkurovat prestižním evropským automobilkám.

Trh v Číně je jedním z nejméně přehledných a často se na něm nevyznají ani obyvatelé země. Působí zde velká řada neznámých automobilek, a i ty zavedené často vytváření nové značky, aby s nimi cílily na specifickou klientelu. Většina automobilů cílí na mainstreamovou klientelu, kterou se snaží oslovit především nízkou cenou.

Čínští výrobci se zaměřují převážně na konkurenci autům jako je ŠKODA Octavia nebo Kodiaq. Bohatější klientela, mimo jiné kvůli prestiži, sáhne raději po německé značce auta, které si svou pověst tvoří už desítky let, než po domácím výrobci. Je ale jen otázkou času, kdy se „bezejmení“ výrobci prosadí a získají si srdce bohatějších klientů díky své nízké ceně za tentýž nebo větší komfort.

Na vyšší třídu cílí například značka Voyah

Voyah patří státem ovládané čínské automobilce Dongfeng, která spolupracuje i s řadou známých značek jako jsou Kia nebo Renault, na výrobě jejich aut v Číně. Také vlastní významný podíl ve Stellantis, pod který spadá například Fiat a Peugeot.

Značka Voyah loni představila model Free, který cílí opravdu vysoko. Jedná se o velké SUV s délkou 4 905 cm a šířkou 1 905 cm. Existuje opravdu málo aut této třídy, která by byla ještě větší, např. BMW X7. Zajímavé jsou ale především technologie uvnitř vozu, za které by se nemusely stydět značky jako Audi nebo Mercedes-Benz. Na palubní desce jsou tři displeje, z čehož jeden slouží spolujezdci, a minimum tlačítek. Navíc je zde mnoho vychytávek od komfortních funkcí až po bezpečnostní jako je třeba noční vidění.

O pohon se starají dva elektromotory a přestože se nejedná o lehké auto, z 0 na 100 km/h vystřelí za 4,5 sekundy. Podobně rychle se dostává i na elektronicky omezenou maximální rychlost 200 km/h. Udávaný dojezd je až 500 kilometrů na jedno nabití. Na své si ale přijdou i odpůrci častého nabíjení. Pod kapotou se totiž skrývá také motor 1,5 turbo, který v případě potřeby vyrábí elektrickou energii. Pak Voyah bez nutnosti kdekoliv zastavit ujede až 860 kilometrů.

Neméně překvapivá je také cena nejrychlejší verze začínající na 1 080 000 Kč. Za tuto cenu lze pořídit průměrně vybavený Kodiaq 2,0 a za své peníze nedostanete velikost, výkon, ani tři motory pod kapotou. Jak se bude tato čínská novinka prodávat uvidíme teprve letos, podzimní prodeje ale naznačují, že má velmi dobře našlápnuto.

Source
Autoforum
Tags

Pavla Pölzerová

Studentka ČVUT a MUNI, která miluje cestování a jednou si koupí chameleona.

Související články

Back to top button
Close
Close