Zavedení 5G sítí v USA se opět odkládá

Dva největší američtí hráči na poli telekomunikace zpracovávají žádost vlády o další odložení zavedení 5G sítí. Operátoři AT&T a Verizon musí minimálně o dva týdny odložit spuštění sítě, které bylo původně plánováno na 5. ledna. Důvodem jsou obavy leteckých společností z možného rušení některých systémů.

Termín zavedení už byl jednou posunut a to z 5. prosince na již zmíněného 5. ledna. Důvodem byly obavy leteckých gigantů Airbus a Boeing z rušení zařízení pro měření výšky. O prodloužení požádal americký ministr dopravy v dopise zaslaném oběma operátorům s tím, že by mělo jít o poslední prodloužení v maximálním rozsahu dvou týdnů.

Pozastavení se dotkne frekvenčního rozsahu C, které je používané právě pro 5G sítě. Vláda v dopise taktéž ujišťuje, že společnosti budou moci tyto komerční služby začít využívat. Menší omezení by se mělo pak týkat pouze okolí prioritních letišť. Americké úřady se tak snaží zajistit bezpečné fungování leteckého provozu společně s 5G sítěmi.

Dlouhodobé problémy

Společnosti AT&A a Verizon již loni v únory získali licenci v hodnotě desítek miliónů dolarů pro používaní frekvenčního pásma 3,7 – 3,8 GHz. Společně s tím získali povolení pro spuštění 5. prosince. Kvůli obavám leteckých společností vláda vyzvala operátory o posunutí termínu, aby měly více času problém důkladně přezkoumat.

Federální úřad pro letectví si vyžádal bližší informace a používaných leteckých zařízeních a zároveň zakázal jejich používání za určitých okolností. Z toho ovšem vyplynuly obavy leteckých společností ze zvýšení nákladů na dopravu. V dopise z listopadu, kde operátoři potvrzují záměr začít s provozem 5G sítí v lednu též uvádějí, že do července než úřady dokončí potřebné zkoumání zavedou opatření nad rámec amerických zákonů. Tím chtějí zabránit možným kolizím mezi 5G sítěmi a leteckými systémy. Zařízení pro měření výšky totiž operuje na frekvenci velmi blízké té pro 5G sítě.

Francie řeší podobné problémy

Už v únoru loňského roku zaznamenaly francouzské úřady obdobný problém. To je vedlo k doporučení, aby všichni cestující v letecké dopravě vypínali své telefony s 5G. Rušení by totiž mohlo vést až ke kritickým chybám při přistávání.

Source
unsplashct24
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close