Xiaomi přichází s technologií dálkového bezdrátového nabíjení

Indukované bezdrátové nabíjení zatím není standardem na trhu s mobilními telefony. Řada uživatelů si stále musí vystačit se zástrčkami a nabíjecí plochy a panely jsou většinou výsadou špičkových modelů. Avšak technologický pokrok je vždy o krok napřed než přítomnost a my se tak v dohledné budoucnosti můžeme těšit na nový typ bezdrátového nabíjení. Xiaomi přichází se vzdáleným bezdrátovým nabíjením, které umožní nabití telefonu v rozsahu několika metrů od zdroje. S informacemi přišel server XDA, který tvrdí, že Xiaomi přinese na trh svou technologii Mi Air Charge.

První nápad již v roce 2015

S dálkovým bezdrátovým nabíjením jsme se setkali již v roce 2015 při konferenci CES. S technologií WattUp tehdy přišla firma Energous. Ta fungovala na bázi nízkoenergetického Bluetooth připojení, které po kontaktu se zařízením poslal RF signál, který byl následně absorbován a konvertován do DC energie pomocí vestavěného čipu. I přesto, že se tehdy technologie dočkala poměrně velkého nadšení, do dnešní doby se nedostala na komerční trh.

Xiaomi prozatím nemluví o žádných přesných specifikacích, ani o datu vydání či kompatibilního hardwaru. Zveřejněné demo a 17 nových patentů naznačuje, že bychom se zmíněné tecnologie mohli dočkat brzy. Firma prozatím vyvíjí na tomto poli o poznání větší aktivitu než ostatní velké společnosti.

Zatím víme, že Mi Air Charge Technology je 5W nabíjecí systém, který používá 144 antén uvnitř nabíjecí stanice a posílá milimetrové vlny přímo do mobilního telefonu, který je přijme. Uvnitř telefonu společnost vyvinula miniaturizovaný pás 14 antén, který konvertuje signál emitovaný nabíjecím zařízením do elektrické energie pomocí rektifikačního okruhu.

Společnost tvrdí, že se nejedná o žádné „sci-fi“, pokud se v následujících letech dočkáme nabíjecího zařízení, které signál pošle na větší vzdálenosti, skrze různé objekty do všech zařízení, která signál budou umět přijmout, včetně chytrých hodinek nebo speakerů. Nahrává tak tomu, že se v budoucnu dočkáme zcela bezdrátových domácností. Otázkou tak pouze zůstává, kdy se zařízení dočkáme.

Tags

Petr Kašík

V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie

Související články

Back to top button
Close
Close