Vánoční přání posíláme stále častěji přes sociální sítě

Ať chceme nebo ne, lidé stále více používají sociální sítě a komunikace se přesouvá do virtuálního on-line světa. Z dat českých operátorů vyplývá, že pro vánoční přání jsou stále méně používány tradiční způsoby jako telefonování nebo posílání SMS zpráv.

Během Štědrého dne proběhlo u zákazníků O2 13 943 miliónů hovorů a poslali 12 196 miliónů SMS zpráv. Tato čísla se zdají obrovská, ale zároveň mluví jasně. Meziročně jde o pokles o 4, respektive o 13 procent. Jen dodám, že nejvíce zpráv bylo odesláno dopoledne mezi 10:00 a 11:00.

WhatsApp zaznamenal největší nárůst

Naopak obrovský nárůst zaznamenávají vánoční přání odeslaná přes sociální sítě. Operátor O2 zaznamenal na Štědrý den nový rekord v objemu přenesených dat. Konkrétně jde o 2143 TB a nárůst oproti minulým Vánocům o 31 procent. Vůbec největší skok, sedmdesáti procentní nárůst, zaznamenala aplikace WhatsApp.

Situace se nijak dramaticky neliší ani u jiných operátorů. Například T-Mobile uvádí pokles u počtu hovorů o 6,4 procenta a u SMS zpráv dokonce o celých 21 procent. Ne jinak je tomu u MMS. Tam je pokles o 18 procent. I zde objem přenesených dat výrazně stoupl, jde o 15 procent.

U večeře telefony nepoužíváme

Z dat také plyne, že přenos dat kulminuje ve dvou časech. První vrchol nastává krátce po poledni a druhý kolem deváté večerní. Naopak v době mezi 17:00 a 20:00 lidé telefony používají výrazně méně. Uchylují se k večeři a k rozbalování dárků u stromečku.

Data operátora Vodafone též ukazují, že i délka hovorů klesá. Objem hlasových hovorů klesl o 12 procent. Na druhou stranu objem dat stoupl oproti loňsku o 34 procent. To jen potvrzuje fakt, že lidé stále více využívají pro svá vánoční přání sociální sítě. Konkrétně nejvíce vytíženým časem je doba mezi 21:00 a 22:00. Překvapující je, že i když se komunikace více přesouvá do on-line prostoru, počet odeslaných multimediálních zpráv výrazně narostl oproti běžnému pracovnímu dni na téměř trojnásobek.

Source
ceskenoviny.czunsplash
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close