USA zakázaly svým firmám obchodovat s dalšími čínskými společnostmi

Ministerstvo obchodu Spojených států amerických přidalo několik čínských společností na tzv. Entity List. Jednou z nich je i Semiconductor Manufacturing International Corporation, největší čínský výrobce čipů. USA tímto zakazuje společnosti nakupovat komponenty od amerických technologických společností.

„Nedovolíme vyspělým americkým technologickým firmám podporovat stále agresivnějšímu nepříteli,“ říká ministerský sekretář Wilbur Ross. „Vztahy společnosti SMIC s vojenských industriálním komplexem, agresivní vojenská politika Číny a státem řízené dotace pro firmu přesně dokazují riziko, které by představovalo podporování čínských akcí americkými technologickými firmami,“ dodává.

Prohlášení není pro experty úplně překvapivé. I přesto, že se nejedná o tak silného hráče, jako je např. Huawei (patrně největší firma na blacklistu), byla firma velmi pečlivě sledována po několik uplynulých měsíců. Dříve než Ministerstvo obchodu umístilo SMIC na list zakázaných firem, informovalo americké technologické společnosti o jejich záměru pomocí agentury Reuters a Wall Street Journal. Zároveň s tím se firma minulý měsíc dostala na podobný seznam Ministerstva obrany.

Speciální licenci pro umožnění obchodu téměř nebude možné získat

Pokud je společnost zařazená na Entity List, mají americké firmy zakázanou jakoukoli distribuci jimi vyrobeného materiálu. V tomto případě se jedná hlavně o různý software a vybavení pro produkci čipů. Jediným způsobem, jak tento zákaz obejít je získání speciální licence.

Ministerstvo obchodu však u SMIC téměř znemožnilo zákaz obejít. Technologie podporující výrobu polovodičů třídy 10 nm či menších bude opatřena zpřísňujícím opatřením, které znemožňuje vydání licence, pokud se nebude jednat o extrémně výjimečné okolnosti. Reaguje tak na možnou technologickou podporu svého protiníka.

Pro SMIC jde o velmi špatnou zprávu. Jejich technologické oddělení má problémy dostat své čipy pod 14 nm. Kvůli tomu se jejich produkty dostávají do značné nevýhody oproti modernějším čipům, které používají americké společnosti. Pro srovnání uveďme, že nový čip firmy Apple, A14 Bionic chipset a Snapdragon 888 od Qualcomu fungují na bázi nové 5 nm technologie. Firma v poslední době navíc čelí značným personálním změnám. Její budoucnost se tak dostává do nejistých kolejí.

Foto: Umberto, Unsplash

Tags

Petr Kašík

V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie

Související články

Back to top button
Close
Close