Třicet let internetu v Čechách

Jak by vypadal svět bez nástupu internetu si asi málo kdo z nás umí představit. Dnes nám ulehčuje každodenní činnosti, přesunula se na něj velká část sociálních interakcí a nalezneme na něm neuvěřitelné množství informací. A nyní je to už 30 let, co byl poprvé vyzkoušen internet i u nás, tehdy ještě v Československu. K této památné události došlo na ČVUT v Praze.

Tunový počítač a zákaz vývoje zbraní

První internetové spojení proběhlo mezi Čechoslováky a rakouskou Keplerovou univerzitou v Linci. Hlavním cílem bylo poslat email, který by byl levnější než zaslaní obdobného textu dopisem. Spojení zajišťoval počítač společnosti IBM. Na dnešní poměry byl ale obrovský. S rozměry 1x2x1,5 metru se s dnešními mnohem výkonnějšími a hlavně mnohem menšími počítači nemůže srovnávat.

Pro uskutečnění přenosu bylo nutné použít také směrovač a komunikační panel. Jeho získání však nebylo vůbec jednoduché, tyto komponenty navíc podléhaly určitým restrikcím. Tehdejší rektor musel podepsat formulář licenčního řízení v němž se zavázal, že zařízení zůstane na adrese univerzity a nebude použito pro vývoj chemických ani jaderných zbraní.

Po měsících čekání zařízení skutečně dorazilo, ale bohužel bez potřebného kabelu. „Jeden z kolegů se na to podíval a řekl: Kluci, počkejte já bych zkusil něco vymyslet. Sehnal konektory a do večera kabel udělal,“ nastínil Jan Gruntorád, dnes přezdívaný jako otec českého internetu a muž, který měl celou akci na starost.

Pro srovnání s dnešním výkonem internetu – fotka o velikosti 2 MB by před 30 lety cestovala k příjemci přes 28 minut. Dnes dorazí stejný soubor na místo určení během 160 miliontin sekundy.

Více zaregistrovaných domén i uživatelů

V roce 1992, tedy na počátku fungování internetu u nás, bylo aktivních asi 40 domén a k internetu mělo přístup kolem 19 % domácností. V loňském roce tato čísla stoupla k 1,4 miliónu domén, respektive 83% připojených domácností. Objem spotřebovaných dat navíc každým rokem rychle stoupá.

Jediné co během té doby kleslo jsou ceny internetového připojení. Například v roce 1994 stálo nejrychlejší připojení pro firmy kolem 60 tisíc korun.

Source
Unsplash, Autor: Bench AccountingČT24
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close