Počet kybernetických útoků na české organizace roste

České republika se podle expertů na kybernetickou bezpečnost drží nad celosvětovým průměrem počtu hackerských útoků za týden. V roce 2020 se jednalo přibližně o 500 případů týdně. Letos už šlo o více než dvojnásobek. Nejčastějším cílem hackerů jsou výzkumné a vzdělávací organizace. Další zasaženou skupinou jsou vládní nebo vojenské organizace.

Výjimku netvoří ani nemocnice

Bohužel bez poškození nezůstávají ani nemocnice. V průměru čelí téměř 800 útokům týdně a nevyhnula se jim každá pátá nemocnice u nás. I tam jde o více než poloviční meziroční nárůst. Ale i v zahraničí čelí těmto problémům. Jen v Evropě stoupl počet útoků na nemocnice o 145%. Útočníci nejčastěji používají tak zvané ransomwary. Ty zablokují data uživatelům a ti se k nim dostanou až po zaplacení nemalého výkupného, které navíc často útočníci vyžadují ve formě kryptoměny. Důležitá je tedy včasná prevence a řešení problémů dříve než způsobí závažné škody, které mohou, v případě nemocnic, vést až ke ztrátám na životech.

Ani běžní uživatelé nemají zdaleka vyhráno. Phishingové emaily psané ve španělštině nebo portugalštině lákaly z uživatelů citlivé údaje jako jsou hesla nebo informace k bankovním účtům. Tady se nejvíce uplatňoval škodlivý kód Agent.Tesla. Ten byl už koncem letních prázdnin největší hrozbou u nás. A jeho podíl dál stoupá. Nejnebezpečnější je příloha takového podvodného emailu. Pokud ji uživatel otevře, může přijít o mnoho citlivých dat. Velmi znepokojující je i fakt, že se českým internetem začínají šířit i zprávy psané bezchybnou češtinou a je tedy mnohem těžší poznat, že se jedná o podvodný email. Z čehož vyplývá, že útočníci se na české uživatele v poslední době mnohem více zaměřují.

Hackeři k pronájmu

Jako velké nebezpečí se v poslední jeví nájemní hackeři. Jedná se o společnosti, které na zakázku vyvíjejí a používají škodlivé malwary. Případně je možnost objednat si kybernetickou špionáž. Tyto společnosti legálně fungují v zemích, ze kterých pocházejí. Jejich klientelou jsou vlády, firmy, ale i jednotlivci. Kroky a cíle takovýchto organizací jsou často špatně odhadnutelné, protože je vybírají klienti. Zároveň fungují jako prostředníci a je složité vysledovat kdo si napadení objednal.

Source
UnsplashNovinky.czNovinky.cz
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close