Výroba elektřiny z jádra dosáhla druhé nejvyšší hodnoty

V České republice stojí v současné době dvě jaderné elektrárny, Dukovany a Temelín. Dohromady mají tyto dvě celkem 6 bloků. Meziročně stoupla výroba o 3%. Jde tak o 2. nejvyšší výrobu za dobu používání. V absolutních číslech jde o 30,73 respektive 30,75 terawatthodin v roce 2013. Co do rozdělení výroby, tak Temelín se podílel 15,86 TWh a Dukovany 14,87 TWh.

Významného provozního milníku 30 TWh se podařilo dosáhnout už o osm dní dříve než v roce předchozím, a to 23. prosince. Po zbytek roku už pracovalo pouze 5 ze 6 výrobních bloků. Druhý blok v Dukovanech byl kvůli plánované výměně paliva a kontrole odstaven.

Modernizace místo dalšího bloku

Je zajímavé, že díky modernizacím se podařilo od uvedení do provozu zvýšit výkon elektráren o celých 500 megawatt. To je srovnatelné s přistavěním jednoho dukovanského bloku.

I pro samotnou elektrárnu Temelín jde o druhou nejvyšší výrobu. Té vůbec nejvyšší se podařilo dosáhnout v roce 2017. Podle mluvčího Jana Krumla se podařilo dosáhnout vysokých čísel díky bezpečnému provozu s více než 99 % spolehlivostí a bezproblémovému zvládnutí dvou odstávek. Na rok 2022 jsou plánovány další dvě. V polovině dubna by mělo dojít k odstavení prvního bloku, následně pak v druhé polovině července k odstavení bloku druhého.

V Dukovanech šlo loni až o 4. nejvyšší výrobu od počátku provozu. Ale meziroční nárůst je znatelný, 571 megawatthodin energie navíc. I zde proběhlo několik odstávek kvůli nutné výměně paliva. Druhý dukovanský blok bude odstaven až do února.

Podíl bezemisních zdrojů energie roste

Čistá bezemisní jaderná energie je v současné době na vzestupu. Už v roce 2017 byl společností ČEZ spuštěn program zaměřený na stabilní výrobu 30 terawatthodin. Základem pro naplnění toho cíle je dobré zvládnutí odstávek a stabilní provoz.

Z dlouhodobého hlediska klesá podíl energie vyrobené z uhlí a naopak roste podíl bezemisních zdrojů. V tomto případě se jedná o vodní, fotovoltaické, větrné a již zmíněné jaderné elektrárny.

Source
unsplashceskonoviny.cz
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close