Systém na předpovídání výkonu solárních elektráren

Česká společnost z Prahy vynalezla systém, který z družicových dat dokáže upřesnit vývoj počasí a tím také výkon solárních elektráren. Tento projekt se nazývá Vývoj metod energetického nowcastingu a podíleli se na něm také vědci z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.

Přesnost se hodí

Díky využití neuronových sítí dokáže tento systém spočítat s velkou přesností, kam se posune oblačnost. Celkově dokáže tento systém identifikovat 13 typů oblaků. Dokáže určit jaký typ bude na určitém místě a tím zjistí kolik slunečního záření bude přes oblaky pronikat. V kombinaci s různými matematickými výpočty lze získat na nejbližší hodiny komplexní obrázek. Tento způsob by teoreticky mohl být užitečný při přechodu fronty, protože dokáže upřesnit kdy daným místem projde, což klasické numerické výpočty neumí.

„Když se například zatáhne obloha, výroba solárních elektráren rychle klesá. Na trhu tak může nastat nečekaný nedostatek proudu. Distributoři pak musí na poslední chvíli shánět elektřinu jinde a často za mnohem vyšší ceny. Když je naopak sluneční aktivita nečekaně vysoká, je energie tolik, že je někdy i potřeba platit těm, kdo si ji odeberou. Dobrá předpověď počasí dokáže tato rizika výrazně zmenšit. Špatným odhadem může producent přijít třeba o půl milionu za několik hodin,“ podotýká Milan Šálek z Amper Meteo.

Tento výpočet je vhodný spíše pro krátkodobé předpovědi, pro ty delší je lepší ten numerický. Je zřejmé, že tento způsob se bude čím dál tím více využívat, protože roste počet bateriových systémů v elektrických sítích. I pro jejich užití je dobré znát předpověď solárního počasí.

Specializované elektrárny mohou využívat také klasické teplárny a elektrárny. Podle teploty a slunečního svitu totiž mohou odhadovat i spotřebu energie na vytápění a chlazení.

„Český hydrometeorologický ústav takto specializované služby pro energetiku aktivně nenabízí, soustředí se hlavně na obecnější předpovědi a varovnou službu před nebezpečnými jevy,“ říká Milan Šálek.

Budoucnost energie ze slunečního záření je velmi slibná, proto se každý krůček k vylepšení počítá.

Source
unsplashemovio.cz
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close