„Řasový výtah“ se může stát revoluční technologií pro výrobu biopaliv

Biopaliva se běžně vyrábějí z některých plodin, například olejnin, kukuřice, lignocelulózových odpadů a dalších zdrojů. Takzvanou třetí generací je využívání řas, která v mnohém konvenční přístupy výroby překonává. Vědci z University of Sauthern California (USC) prokázali, že její pěstování pomocí tzv. „řasového výtahu“ může její výtěžek významně zvýšit.

Jedním z klíčových důvodů, proč je řasa považována za potenciálně udržitelnější zdroj biopaliv je skutečnost, že na rozdíl od jiných surovin, jako například kukuřice, cukrové třtiny nebo řepky olejné, nevyžaduje pro pěstování půdu. Vzhledem ke svému přirozenému růstu v mořích navíc nepotřebuje sladkou vodu, pesticidy ani hnojiva.

Řasy jsou navíc jednou z nejrychleji rostoucích rostlin v přírodě, její pěstování však přináší řadu výzev. Aby se řase skutečně dařilo, musí být, stejně jako jiné rostliny, rovnoměrně vystavena slunečnímu záření a živinám. Zatímco řasám u hladiny slunce nechybí, trpí nedostatkem živin, které jsou dostupné spíše v hlubších vodách. Tým z USC proto přišel s nápadem jak řasám zajistit dostatek zdrojů ve kterékoli hloubce. Své řešení nazvali „řasový výtah“.

Výtah je vyroben z trubek ze skleněných trubic, nerezových lan a vodorovných nosníků, které celou konstrukci cyklicky ponořují a opět vytahují k hladině. Technologie byla otestována u kalifornského pobřeží, kde byla po dobu 100 dnů takto pěstována řasa Macrocystis pyrifera (česky „bobulák), která v mořích tvoří tzv. chaluhové lesy. Zatímco přes den byly řasy vytaženy k hladině a vystaveny slunečnímu světlu, v noci se konstrukce ponořila do hloubky 80 metrů, kde mohly vstřebávat důležité živiny, především dusičnany a fosfáty. Systém periodických ponorů vedl ke čtyřnásobně vyšší produkci biomasy, než za běžného růstu.

Vědci si na technologii pochvalují především její snadnou výrobu. „Náš výtah lze sestavit ze zcela obyčejných a dostupných komponent,“ říká Brian Wilcox, spoluzakladatel společnosti Marine BioEnergy, která s „výtahem“ přišla. Podle něj by technologie mohla vést k novému revolučnímu způsobu výroby cenově dostupného a uhlíkově neutrálního paliva po celý rok. Marine BioEvergy nyní technologii vylepšuje, aby mohla být použita na otevřeném oceánu. Výzkum, který k „řasovému výtahu“ vedl, byl publikován v časopise Renewable and Sustainable Energy Reviews.

Originální publikace: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1364032121000423

Zdroj: New Atlas, zdroj titulní fotografie: David Ginsburg, USC.

Lukáš Kekrt

Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita

Související články

Back to top button
Close
Close