Projekt s investicemi Billa Gatese vstoupil na burzu

Na přelomu roku se na americké technologické burze NASAQ objevily akcie společnosti Heliogen. V této firmě je zainteresováno několik velkých investorů. Pro příklad uveďme Billa Gatese nebo ocelářskou společnost ArcellorMittal. Firma vznikla v roce 2013, ale až do roku 2019, kdy zveřejnila první tiskovou zprávu, byla téměř neviditelná. Hodnota společnosti byla smlouvou stanovena na 2 miliardy dolarů. Během prvního dne, tedy 31. prosince, stoupla hodnota hned o 60. procent.

Nápad na přechod k zelené energii

V praxi je těžké odhadnout, co za takovým růstem stojí. Společnost nemá téměř žádný majetek ani podložené výsledky. Za cíl si dává uvést do praxe dostupný systém pro výrobu tepla ze slunečního záření. Dalšími možnostmi využití je výroba elektřiny nebo vodíku. Ve výsledku jde o solárně-termální elektrárny, které však nejsou nijak nové. Zásadním rozdílem je však teplota, ta může dosahovat až 1500 °C.

Energetika a pokročilý software dohromady

Cílem pro výrobu elektrárny je využít levná zrcadla společně s velmi přesným zaměřováním na věž. K tomu poslouží precizní systém řízení a 4 kamery, které v reálném čase zaměřují obraz. Následně software vyhodnotí, jak a zda je potřeba upravit polohu zrcadel. Systém je tak přesný, že dokáže zaměřit paprsky na cílové místo o průměru asi 50 cm.

Problémem jsou hned dvě věci. Jako první je to doba provozu. Elektrárnu tohoto typu nelze kvůli slunečnímu svitu provozovat celý den. Za druhé pak tato elektrárna nemůže stát kdekoliv. Musí stát na suchých a slunných místech.

Běžné fotovoltaické elektrárny jsou tak mnohem praktičtější. Jednak jejich pořizovací cena je nižší, a potom dokážou vyrábět elektrickou energii i při zamračené obloze nebo slabším slunečním svitu.

Do budoucna se uvidí, jak se společnost Heliogen popere s technologickými nástrahami. Zatím chce získané finanční prostředky investovat do své „Sunlight Rafinery“, jak se projekt jmenuje a poté do dalších projektů použitelných ve větším měřítku v praxi. Zařazení technologií zvažuje i společnost ArcellorMittal.

Source
emovio.czunsplash
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close