Pandora přechází na uměle vytvořené diamanty

Největší výrobce šperků na světě přestane prodávat vytěžené diamanty a postupně začne přecházet na diamanty vyrobené uměle v laboratoři.

Generální ředitel Pandory Alexander Lacik uvedl, že hlavním důvodem přechodu je snaha o udržitelnost. Obavy o životní prostředí, pracovní postupy a stále zvyšující se poptávka po diamantech přiměla společnost přiklonit se k diamantovým alternativám.

Totožné složení, vzhled i kvalita

Diamanty z laboratoře jsou naprosto totožné s těmi vytěženými. Mají stejné chemické složení i stejný princip výroby, uměle vytvořené diamanty mají často i lepší kvalitu, vypadají lépe a jsou třikrát levnější než ty vytěžené.

Pandora se pro levnější variantu diamantů rozhodla i z důvodu poklesu těžby hned ve čtyřech zemích, v Rusku, Kanadě, Botswaně a Austrálii. Firma De Beers, jež nabízí asi pětinu světově vytěžených diamantů uvedla, že jejich pokles v roce 2020 činil kolem 18%. Důvodem je zejména koronavirová pandemie.

Přechod Pandory k uměle vytvořeným diamantům velmi oceňuje jejich klientela „mileniálů“ a „generace Z“. Tyto mladé generace tvoří velkou část zákazníků a udržitelný rozvoj je pro ně významným tématem.

Zároveň ale upozorňují na fakt, že výroba umělých diamantů je energeticky velmi náročná. 50-60% umělých diamantů aktuálně pochází z Číny, která k jejich výrobě využívá zejména uhelnou energii. Výrobci v USA se tomuto problému snaží předcházet a např. firma Diamond Foundry využívá 100% vodní energii, takže při výrobě diamantů neprodukují žádné emise.

Desetiletí konfliktů spojené s těžbou

Umělé vytváření diamantů konec konců podporuje i OSN, těžba diamantů v zemích jako je Angola, Sierra Leone nebo Demokratická republika Kongo provází desetiletí násilných konfliktů. Snížení poptávky po těžených diamantech by mohla situaci v zemích zlepšit.

První šperky s umělými diamanty začne Pandora nabízet ve Velké Británii, postupně by se měly rozšířit i do zahraničí. Ředitel Lacik uvedl, že chce, aby se Pandora stala firmou s nízkou produkcí uhelných emisí a doufá, že přechod k umělým diamantům je prvním krokem, jak toho docílit.

Jestli tento přechod Pandoru nějak finančně zasáhne, lze jen odhadovat. Vzhledem k životnímu prostředí a zájmu mladých generací o udržitelný rozvoj, se přechod k umělým diamantům může jevit jako správná cesta vpřed. Na výsledky si ale ještě budeme muset počkat.

Zdroj: www.bbc.com
Foto: Leah Kelley, Pexels

Související články

Back to top button
Close
Close