Koncentrace skleníkových plynů naproti predikcím dál roste

V důsledku epidemie Sars-Cov-19 se z důvodu zpomalení průmyslu po celém světě předpokládalo, že by toto mohlo mít pozitivní vliv na koncentraci skleníkových plynů v atmosféře. I když se produkce skleníkových plynů v loňském roce snížila o 5,6 %, na celkovou koncentraci plynů v atmosféře to podle WMO (světové meteorologická organizace) z dlouhodobého hlediska vliv mělo minimální. Naopak, hodnoty CO2 v atmosféře dosáhly rekordní hodnoty, konkrétně 413,2 ppm (částic na milion). Bezpečná koncentrace CO2 byla vědci stanovena na 350 ppm. Bohužel tato hranice byla překonána už v roce 1988. A se současnými čísly se nacházíme na 1,5 násobku hodnot před průmyslovou revolucí.

Globální teplota stoupá

Podle vědců má zvýšená koncentrace skleníkových plynů za následek nárůst globální teploty a klimatické změny. V ohrožení je i dodržení Pařížské dohody, kde byla stanovena maximální přípustná hodnota růstu teplot o 2 stupně celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím. Vlády zemí po celém světě by proto měly zavést razantní opatření pro snížení emitovaných skleníkových plynů. Oxid uhličitý není jediný jehož koncentrace stoupá, spolu s ním roste i koncentrace metanu nebo oxidu dusného. Problémem je, že i když se podaří celosvětově výrazně snížit produkci oxidu uhličitého, ještě několik desetiletí v atmosféře zůstane a světová teplota zůstane na současně sledovaných hodnotách.

Konference v Glasgow může pomoci

V neděli budou o světovém klimatu jednat lídři světových vlád na konferenci OSN v Glasgow. Mimo jiné chtějí prosadit snížení hranice pro růst teploty pouze o 1,5 stupně v porovnání s před průmyslovou érou. Varovných signálů pro co nejrychlejší řešení je mnoho. Amazonský prales už nedokáže ukládat oxid uhličitý, ale naopak se stává jeho producentem. Stále častější extrémní počasí jako jsou vedra nebo deště. Nebo stoupání hladiny oceánů spojené s táním ledovců. Podle mnoha odborníků a klimatologů je tato konference jednou z posledních možností, jak odvrátit dalekosáhle dopady na světové klima.

Source
ČT24ČT24Unsplash
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close