Češi si nechali patentovat velmi dobře fungující baterii.

Vypadá to, že Češi vyřešili problém s hořlavostí baterií. Baterie je zkonstruována vědci z Akademie věd ČR a funguje na principu elektrochemické reakce. Podle odborníků tento český produkt zvládne pět set cyklů vybití a následovného nabití. Další výhodou je její cena, protože je vyrobena z velmi levných materiálů.

Podle světových odborníků je ukládání elektřiny vyrobené v elektrárnách výzvou moderní generace. Problém totiž spočívá v tom, že lidstvo je schopno vyrobit nespočet elektřiny, ale nemá jí kde ukládat. Už dnes pochopitelně existuje několik typů baterií, které by toho měly být schopny, ale problém je jejich cena. Nová technologie, kterou zkonstruovali vědci z Fyzikálního ústavu AV a Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského, by tohle všechno mohla řešit.

Její fungování je na principu takzvané vodné baterie. Využívá jen základní tři zdroje: slanou vodu, zinek a grafit.

„Vodné baterie byly představeny již dříve, ale jejich rozmachu bránila relativně nízká kapacita a napětí. Našemu týmu se podařilo tento problém vyřešit tím, že jsme do roztoku vody přidali velké množství chaotropní soli chloristanu zinečnatého,“ říká vedoucí týmu Jiří Červenka. 

„Dosažené napětí je srovnatelné s napětím, kterého dosahují organické elektrolyty v komerčních lithiových bateriích. Nespornou výhodou našeho elektrolytu je vysoká vodivost, která na rozdíl od organických elektrolytů významně neklesá ani za nízkých teplot,“ dodává vědec.

Podařené vlastnosti baterie

Velkou výhodou je její nehořlavost. Obsahuje totiž nehořlavý elektrolyt.

„Domnívám se, že po důkladné optimalizaci této baterie je ještě možné významně navýšit její kapacitu,“ podotkl Červenka. „Nyní se zaměříme především na vysokokapacitní baterie s ionty, které mohou mít v principu vyšší kapacitu než lithiové baterie. V nedávné době jsme na podobném principu sestavili hliníkovou vodnou baterii, která se jeví také jako velmi slibná,“ dodává odborník.

Český tým si nechal baterii patentovat v rámci lucemburského a evropského patentu. Nyní tým hledá průmyslové partnery, kteří by s nimi chtěli navázat spolupráci.

Source
ČT24
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close