Budeme v budoucnu čerpat energii z vesmíru?

Jaderná energetika se pomalu vrací na světlo světa a zájem o ni v poslední době výrazně stoupá. Všeobecný tlak na snižování uhlíkové stopy roste ve všech odvětvích a energetika není výjimkou. Jako zajímavá myšlenka se ukazuje čerpání energie z kosmu.

Čína dohání USA

První informace o svém projektu už představila Čína. Podle Čínské akademie vesmírných technologii svou kosmickou elektrárnu již testují a plánují uvedení do provozu do roku 2050. Zatím se jako největší problém jeví přeprava takového kolosu do vesmíru. Váha takového zařízení dosahuje 1000 tun, což je váha dvou vesmírných stanic ISS. Jako řešení se jeví využití robotů a technologie 3D tisku, ale to jsou pouze domněnky. Alternativou by mohl být transport sluneční energie na Zemi. Čínští odborníci zkoumají přenos pomocí mikrovlnného nebo laserového paprsku.

Elektrárny ve vesmíru

Kromě Číny i Rusko, ale také USA se zajímá o vesmírnou energetiku. Lety do vesmíru hojně podporoval bývalý americký prezident Donald Trump, ale i v současnosti se v této oblasti daří dělat pokroky. Nedávno Pentagon uvolnil výsledky testování bezpilotního letounu X-37B. Ten má na sobě připojený fotovoltaický panel o rozměrech 30×30 cm. Slouží pro přeměnu slunečního záření na elektřinu a měl by být součástí celého systému pro přenos energie z vesmíru na zem. To by mohlo znamenat revoluci hlavně v zásobování odlehlých částí světa energií.

Je zajímavé, že myšlenky na využití energie z kosmu pocházejí již z 19. století z doby Nikoly Tesly. Následně byl tento koncept podrobně popsán a patentován v roce 1968. Ze 70. let dále pocházejí záznamy o úspěšném testování přenosu mikrovlnné energie v desítkách kilowattů. Jet Propulsion Laboratory (JPL) nyní dokonce oznámil záměr do roku 2023 spustit testování kosmické solární elektrárny Space-based Solar Power.

Jako další se přidávají Idaho National Laboratory. Ti ve spolupráci s vědci z NASA oznámili, že chtějí do 10 let umístit na Měsíc vysoce výkonný, na Slunci nezávislý nukleární reaktor.

Source
technickytydenik.czUnsplash
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close