Britské úložiště CRYOBattery bude skladovat energii v podobě kapalného vzduchu

Velká Británie představila nový energetický projekt, který by se mohl stát jednou z nejefektivnějších evropských technologií pro skladování energie. 250 MWh baterie s názvem CRYOBattery využívá kryogenního chlazení k přeměně okolního vzduchu na kapalinu, kterou lze následně dlouhodobě ukládat a dle potřeby využívat k produkci energie.

CRYOBattery by měla být postavena v Trafford Energy Park, nacházející se v Carrington Village, vzdálené 13 kilometrů od Manchesteru. Funguje na principu nasávání okolního vzduchu, který je stlačován a ochlazován na teplotu -196°C. Za takových teplot je vzduch zkapalňován a může být skladován v nízkotlakých izolovaných nádržích. V okamžiku kdy je třeba energii odebrat, je kapalný vzduch ohřát na plynné skupenství. Toto rychlé zvýšení objemu je využito k pohonu turbíny a výrobě elektřiny.

Výhodou tohoto procesu je škálovatelnost a možnost dlouhodobého skladování energie, než konvenční baterie. Tyto faktory by mohly hrát důležitou roli v procesu postupné integrace obnovitelné energetiky. Co už se ovšem nedozvídáme je energetická náročnost samotného zkapalnění. Bude proces skutečně efektivní?

Technologii má na svědomí společnost Highview Power ve spolupráci s Carlton Power, která ve Velké Británii již dříve úspěšně uskutečnila dva projekty. CRYOBattery by se mělo po těchto dvou stát jedním z největších energetických skladů v Evropě. Společnost na jeho výstavbu, včetně sousedního návštěvnického centra, obdržela vládní grant ve výši 10 milionů liber. Úložiště by mělo být komerčně nasazeno od roku 2023 a podle BBC se od něj očekává, že by mohlo zásobovat přibližně 50 000 domácností po dobu pěti hodin.

„Naše zařízení poskytne čisté, spolehlivé a nákladově efektivní dlouhodobé skladování energie,“ říká Javier Cavada, generální ředitel Highview Power. „CRYOBattery pomůže Spojenému království integrovat obnovitelnou energii a stabilizovat regionální elektrickou síť tak, aby zabezpečovala obyvatele během výpadků proudu.“ Ambiciózní tvrzení, nechme se překvapit.

Zdroj: New Atlas, Highview Power, zdroj titulní fotografie: Highview Power

Lukáš Kekrt

Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita

Související články

Back to top button
Close
Close