Baterie skladují elektřinu pod vodou

Obnovitelné zdroje elektrické energie přináší mnoho pozitiv. Hlavním důvodem pro jejich používání je uhlíková neutralita. Bohužel se s nimi pojí i několik komplikací, které člověk zatím stále nedokáže ovlivnit. Kromě nižší výroby elektrické energie je také problém s jejím řízením. Člověk prostě Slunci nebo větru neporučí. Vyvstává proto otázka, jak využít i energii, které byla vyrobena, ale v sítí zrovna není potřeba.

Přehrada na dně oceánu?

Se zajímavou odpovědí na tuto otázku přišel nizozemský startup Ocean Battery. Koncept funguje jako zásobárna nevyužité energie na principu přehrady s vodní elektrárnou na dně oceánu. Je navržen tak, aby ho bylo možné instalovat k již existujícím příbřežním generátorům energie. Těmi jsou například větrné turbíny, plovoucí solární farmy nebo přílivové systémy.

Princip fungování podmořské baterie

Koncept se skládá ze tří hlavních částí – rezervoár, turbína a vaky. Při nadbytku vyrobené elektrické energie začne turbína čerpat sladkou vodu, uskladněnou pod nízkým tlakem v betonových rezervoárech, do vaků na mořském dně. V opačném případě, kdy je po elektřině poptávka, proběhne opačný proces. Tlak mořské vody vytlačí vodu z vaků zpět přes turbínu do rezervoárů, přičemž turbína zase vyrobí elektrickou energii. Kapacita jednoho rezervoáru je 10 MWh. Přidáním dalších rezervoárů se kapacita samozřejmě navýší.

Účinnost systému se odhaduje na 70 až 80 procent. Vaky jsou navrženy na neomezený počet cyklů a životnost celého systému by měla být až 20 let. Společně s dalšími komponentami jako jsou pumpy a turbíny se může dostupnost energie z toho systému výrazně urychlit.

Další podobné systémy

Po celém světě se pracuje na mnoha dalších projektech s podobnou myšlenkou – uskladnění energie a využití zákonů fyziky pro její zpětné získání. Například společnost Subhydro pracuje na konceptu s přečerpáváním mořské vody. Na MIT zase používají betonové koule. A další projekty zase využívají balónovité nádoby potopené pod vodou, které následně využívají vztlak.

Řešení a nápadů je skutečně mnoho. My můžeme jen doufat, že se některé v praxi osvědčí a najde své reálné uplatnění.

Source
osel.czUnsplash
Tags

Související články

Mohlo by Vás zajímat
Close
Back to top button
Close
Close