Výroba 3D tiskových strun doma v obývacím pokoji

Nizozemská firma 3devo se snaží zjednodušit výrobu filamentů, která byla doposud primárně průmyslovou záležitostí. Zabývá se výrobou strojů sloužících k recyklaci plastu a výrobě filamentu. Oba stroje jsou navíc velice kompaktní.

Extruzní stroje této firmy jsou nyní využívány v oblastech vzdělávání, vývoje polymerů nebo v automobilním, či leteckém průmyslu. Vyrobený filament je například možné využít k tisku prototypů používaných ve výrobě. Nová verze stroje dokáže vyrobit až jeden kilogram filamentu za hodinu s minimální odchylkou průměru.

Ceny se pohybují mezi 5300 a 7000 eury (132 – 175 000 Kč). V porovnání s klasickými extruzními linkami, jejichž ceny obvykle začínají na 1,5 milionu a šplhají až na ceny okolo 5 milionů, je to obrovský rozdíl. Lze tedy spekulovat o tom, že pro začínajícího prodejce je výroba dvacetičtyř kilogramů filamentu denně dostačující. Až pokud by měl zajištěn trvalý odběr může uvažovat o pořízení velké výrobní linky. Variantou je také přikoupit další malý stroj.

Výroba může probíhat téměř kdekoliv

Nespornou výhodou je možnost umístění přístroje v podstatě kamkoliv. V případě výroby nejpoužívanějších materiálů PLA a PETG nevznikají ani žádné toxické výpary. PLA představuje kyselinu polymléčnou a při jeho zpracování je cítit nasládlá vůně popcornu. PETG obsahuje klasický dobře známý materiál PET obohacený o glykol kvůli pružnosti.

Dalším potenciálem je tento stroj umístit do nevyužitého prostoru jiné výroby, kde může s chvílí pozornosti každou hodinu generovat stabilní příjem. S touto situací se na trhu setkáváme relativně často. Výrobní společnosti, které mají v prostorech nevyužité místo, sahají po extruzních linkách pro zvýšení svých příjmů. Výroba filamentu je oproti některým jiným technologiím relativně nenáročná a po 3D tiskových strunách je celosvětově čím dál větší poptávka. Pokud by výroba z nějakého důvodu nefungovala nebo byl trh již přesycen a bylo čím dál obtížnější 3D tiskové struny prodávat, jsou extruzní linky snadno přetransformovatelné na výrobu jiného produktu.

Source
3devo
Tags

Pavla Pölzerová

Studentka ČVUT a MUNI, která miluje cestování a jednou si koupí chameleona.

Související články

Mohlo by Vás zajímat
Close
Back to top button
Close
Close