Prusa Research koupil podíl v české firmě Trilab zabývající se výrobou průmyslových 3D tiskáren

Společnost Prusa Research expanduje do dalších oblastí trhu s 3D tiskárnami. Koupil 80% podílu v české firmě Trilab, která se zabývá vývojem a výrobou 3D tiskáren určených především pro podnikovou sféru. Hodnota akvizice nebyla zveřejněna.

Obě firmy minulý týden prezentovaly své produkty na veletrhu Formnext ve Frankfurtu nad Mohanem. Zatím ještě každá za sebe, protože tak probíhaly také přípravy a ke spojení došlo jen krátce před veletrhem.

Investice Prusa Research do výroby a vývoje tiskáren

Firma českého podnikatele a investora Josefa Průši investuje do další české firmy, která se zabývá vývojem a výrobou 3D tiskáren. Jedná se o královéhradeckou společnost Trilab, kterou v roce 2016 založili Vojtěch Tambor a Michal Boháč. Prusa Research vstupuje jako strategický investor s 80% podílem. Oba zakladatelé, i všichni ostatní členové týmu Trilabu, ve firmě zůstávají a budou ji nadále rozvíjet pod samostatnou značkou Trilab – A Prusa Research Company.

Stejně jako v případě akvizice firmy Futur3D z roku 2018, i nyní Prusa Research nákupem rozšíří svůj technologický záběr o další typ 3D tiskáren. Tentokrát ale nebude výsledkem nový stroj pod značkou Original Prusa.

„Trilab vyrábí kvalitní tiskárny pro podnikovou sféru a má v téhle oblasti velmi dobré jméno. Naše tiskárny jsou historicky určené hlavně domácím uživatelům, jsou open-source a tenhle přístup může být v oblasti velkého průmyslu limitující,” vysvětluje CEO Prusa Research Josef Průša.

Královéhradecká firma Trilab

Firma Trilab vyvíjí a vyrábí tiskárny postavené na takzvané delta kinematice. U kartézské konstrukce tiskáren Prusa se tisková podložka pohybuje zepředu-dozadu a tisková hlava nad ní jezdí po svislých a vodorovných osách. Pohyb tiskové hlavy u strojů od Trilabu je oproti tomu řízen pomocí trojice ramen uspořádaných do tvaru trojúhelníku. Díky tomuto řešení je extruder lehčí, což vede k vyšším rychlostem tisku při zachování vysoké přesnosti a kvality.

„Začátkem letošního roku jsme si uvědomili, že pokud chceme rozšířit naše působení na další trhy a zrychlit tak tempo růstu, potřebujeme strategického partnera. A po několika měsících jednání s mnoha zahraničními firmami jsme nakonec dospěli k trochu překvapivému závěru – že největší smysl nám dává spojit se s českou firmou Prusa Research,” říká CEO Trilabu Michal Boháč.

Tiskárna společnosti Trilab
Foto: Pavla Pölzerová

Tiskárna AzteQ Industrial

Vlajková loď společnosti Trilab, 3D tiskárna AzteQ Industrial, je vybavena aktivně vyhřívanou tiskovou komorou, má vyměnitelné tiskové hlavy i tiskové pláty a umožňuje vzdálenou správu. Zvládne vytisknout objemné, až 40 cm vysoké objekty a podporuje pokročilé materiály s vysokou mechanickou i chemickou odolností jako ABS, ASA, nylony, polykarbonáty a další nově nastupující odolné materiály a kompozity. Právě v této oblasti vzniká jedna z možných synergií obou firem.

„Pokročilé materiály, které Průša vyvíjí pod značkou Prusament, se k našim tiskárnám perfektně hodí a do budoucna nabízí skvělé možnosti rozvoje. Už nyní, když zákazníkům ukazujeme výtisky třeba z Prusamentu PC Blend vytvořené na našich tiskárnách, jsou nadšení,” říká CTO Trilabu Vojtěch Tambor.

Spolupráce dvou firem zabývajících se 3D tiskárnami

Obě firmy budou ale spolupracovat i v dalších oblastech. Sdílet hodlají vývojářské, obchodní i marketingové zkušenosti.

„Zjistili jsme, že se skvěle doplňujeme. My máme skvělé B2C a bez prostředníků dodáváme tiskárny a filamenty do celého světa přímo z Prahy. Trilab má obchodní partnery nejen v zemích EU, ale i v Japonsku, Izraeli, Kanadě nebo Austrálii a jejich obchodní zkušenosti jsou úplné jiné než naše,” dodává Josef Průša.

Source
Tisková zpráva Prusa Research
Tags

Pavla Pölzerová

Studentka ČVUT a MUNI, která miluje cestování a jednou si koupí chameleona.

Související články

Back to top button
Close
Close