Průša představil novou velkoformátovou 3D tiskárnu

Velkou novinkou holešovického výrobce 3D tiskáren je CoreXY Original Prusa XL. Ta se může pyšnit mnoha novinkami. Maximální rozměry pro tisk jsou 36x36x36 cm, nový extruder, hotend nebo měnič nástrojů. Zařízení plné inovativních technologii umí například vytvořit precizní první vrstvu nezávisle na vloženém tiskovém plátu a bez kalibrace.

Prvotně bylo nutné zvolit správné rozměry pracovní oblasti. Příliš velké rozměry totiž mohou způsobit nepřesnosti výrobku vlivem vibrací v konstrukci. Moc velké rozměry výrobku také prodlužují čas výroby. Specifická konstrukce CoreXY umožňuje i další funkční detaily jako teleskopické držáky na špulky filamentů a možnost zavěšení až 3 kg špulky.

Další částí návrhu byl nový heatbed, tedy vyhřívaná podložka. Z důvodu jeho velikosti bylo nutné navrhnout kompletně nový a né jen zvětšit ten ze stávajících tiskáren. Důvody jsou pro to hned dva. První je efektivita, proto je podložka rozdělena na 16 segmentů, které lze jednotlivě řídit a ušetřit tím mnoho energie. Druhým důvodem je teplotní dilatace příliš velké podložky, což způsobuje další nepřesnosti výrobku. Mezi jednotlivými segmenty jsou tedy spáry, které jim umožní se deformovat a neovlivnit tak okolní segmenty.

Nový next-gen extruder s názvem Nextruder

Kompletně přepracovaný extruder disponuje senzorem, který zajistí tisk perfektní první vrstvy. Senzor je ukrytý v hliníkovém chladiči a umožňuje měřit pnutí. Tryska tiskárny se tedy promění v senzor pomocí nějž si můžeme oťukat podložku a tisk první vrstvy je velmi přesný. Není tedy nutná kalibrace osy Z při výměně podložky, čímž se práce výrazně ulehčuje a zpřesňuje. Další plus toho senzoru je rozpoznání ucpané trysky.

Následující novinkou je přepracovaný pohon a elektronika. Pro zvýšení přesnosti se vyvinula cykloidní převodovka kombinovaná s velkým hnacím kolem. S tím souvisí i speciální s převodovým poměrem 20:1, což je v této branži neobvyklé. Dále nová elektronika v extruderu umožňuje snadnější zapojení a regulaci teploty. Kompletně byla přepracovaná také tryska.

Tool changer

Neboli měnič nástrojů, další nový prvek, který dále rozšiřuje možnosti tiskárny. Lze využít až pět nezávislých nástrojů. Pro připojení nástroje je tu unikátní kinematická spojka. Samozřejmostí je i automatická kalibrace každého nástroje, která je extrémně přesná. S tím otevírají nové možnosti jako tisk různých materiálů nebo tvarů.

Kvůli nedostatku některých komponent budou tiskárny dostupné až během příštího roku. Budou nabízeny ve třech verzích v cenových relacích od 43990,- po 93990,- Kč.

Source
blog.prusaprinters.org
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close