Optické 3D skenování dobývá průmysl

3D skenování zajistí totožnou kopii předlohy, tudíž už nebude za potřebí několik složek dokumentace. Dnes toto skenování slouží především k rychlému tisku náhradních součástek nebo také k modelování.

Princip 3D skenu

Na výběr máme buď skenování pomocí čočky kamery, která funguje na principu odráženého světla, nebo pomocí sondy, která se dotýká přímo snímaného povrchu. Čočka se používá u bezkontaktních skenerů, kdežto sondu u těch kontaktních. Tyto dva způsoby lze ovšem kombinovat. Když snímáme tvarově obtížnější součástky je lepší použít spíše dotykovou sondu, protože kamera není schopná snímat všechny záhyby. Skenovat je možné miniaturní díly, na druhé straně i metrové předlohy. Dokonce je možné skenovat i kompletní prostory.

V dnešní době je nejvíce populární optický sken. Na výběr je široká škála skenerů, můžeme si vybrat stolní, příruční nebo metrologický 3D skener, který je s certifikovanou přesností. Liší se hlavně ve kvalitě snímání.

Zde na obrázku můžeme vidět ruční skener v akci. Konkrétně při skenování součástek v interiéru automobilu.

Nasnímaná data si lze představit jako shluk bodů s prostorovými souřadnicemi. Následně je softwarové aplikace převádějí do užitečnější formy. U některých můžeme hned získat povrchovou texturu objektu. Důležité je, že kopie se stane vodotěsnou, což je velmi důležité, protože díky tomu už nemusíme uchovávat žádnou dokumentaci.

Dnes můžeme najít spousta skenerů, které jsou vyloženě určeny pro výuku nebo jako pomocník pro menší projekty. Zde se ale jedná pouze o ty malé, stolní jednotky. Dále je 3D skener hodně využíván v ergonomii, kde snímá části těla. Umožňuje například sken obličeje, který není prováděn nepříjemným, ostrým světlem. Používá se zde infračervené světlo. V řádu minut dokáže vytvořit kopii celé postavy, včetně vlasů. Že by nás zde čekala nová éra klonování lidí?

Ačkoliv 3D skenování není žádnou novinkou pro průmysl 4.0, v dnešním době nachází čím dál tím větší uplatnění. V následujících letech bude tento vynález stále populárnější.

Source
3D Wisercreaform3d.com
Tags

Související články

Mohlo by Vás zajímat
Close
Back to top button
Close
Close