3D farmy tisknou ve Škodovce náhradní díly i nářadí

Metoda 3D tisku patří mezi moderní a velmi flexibilní výrobní postupy. Je možné ho využít pro vytvoření široké škály komponentů z rozličných materiálů a své uplatnění nalézá v mnoha nejen průmyslových odvětvích. Své místo našla tato metoda i v naší největší automobilce, ŠKODA AUTO v Mladé Boleslavi.

Farmy zvyšují flexibilitu výroby

Především v oblasti výroby a logistiky se zaměřuje automobilka na zvýšení efektivity a flexibility. Díky tak zvaným farmám, se jim to velmi úspěšně daří. Od Svazu průmyslu a obchodu České republiky obdrželi ocenění za projekt s názvem Flexibilnější díky 3D farmám“. Patřil tak loni mezi pět nejinovativnějších projektů v oblasti Průmyslu 4.0, který se stále více objevuje ve všech odvětvích.

Mezi výrobky patří hlavně nářadí a náhradní díly, které jsou vyráběny efektivněji a s nižšími náklady. To celé v rámci realizace programu FORCE – Future Factory, který má naplňovat digitalizaci výrobního závodů.

V Mladé Boleslavi je instalováno celkem 50 3D tiskáren, které jsou propojeny speciální sítí. Největší farma deseti tiskáren je umístěna na svařovně závodu. Ale uplatňuje se i při výrobě prototypů nebo testování nových materiálů. Hlavně potom jde o Centrální technický servis a o díly, které se vyrábějí jednotlivě nebo jen v malých sériích.

Díly kdykoliv po ruce

3D tiskárny z závodě výrazně usnadňují a zrychlují práci. V případě potřeby je možné kdykoliv vyrobit náhradní díl nebo nářadí a okamžitě provádět opravy. Z toho plyne efektivnější plánování bez dodacích lhůt. Navíc odpadá nutnost mít díly neustále uložené a připravené na skladě, z čehož plyne ušetření skladového prostoru i financí. Digitální modely a informace k jednotlivým komponentám se pečlivě ukládají, aby bylo možné je v případě potřeby znovu vyrobit nebo opravit.

Technologie aplikovaná v automobilce nemusí nutně sloužit jen svému primárnímu účelu. Například začátkem pandemie, kdy byl velký nedostatek ochranných prostředků, byla využita pro tisk ochranných štítů pro zaměstnance, kteří tak byli lépe chráněni před nakažením.

Source
technickytydenik.cz
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close