USA znečišťuje mořská pobřeží nejvíc ze všech zemí světa

Poslední dostupná celosvětová čísla ohledně vytváření plastového odpadu jsou z roku 2016. Výzkumníci ze Sea Education Association, DSM Enviromental Services, University of Georgia, a Ocean Conservancy vypočítali, že z veškerého plastového odpadu v USA sebraného k další recyklaci (3,91 milionu metrických tun) byla více než polovina (1,99 milionu metrických tun) vyvezena do zahraničí. 88% tohoto vyvezeného odpadu putovalo do zemí, které mají s recyklací nebo efektivním zbavování se plastů problémy. Navíc, 15-25% takto vyvezeného odpadu bylo kontaminováno, nebo mělo velmi nízkou kvalitu a nemohlo být recyklováno. Výzkumníci vzali tyto faktory v potaz a odhadli, že z veškerého plastového odpadu, který USA vyveze, není zpracován zhruba 1 milion metrických tun. Veškerý takový odpad v zemích zůstává a ničí životní prostředí.

Hlavní autorka studie Dr. Kara Lavender Law řekla: „Američané vyhazují do modrých popelnic tolik odpadu, že jejich plasty musí zpracovávat i další země. Jenže země, do kterých USA vyváží, mají problém zpracovat vlastní odpad, natož i odpad z USA. Když vezmete v potaz, kolik plastů nemůže být zpracováno kvůli tomu, že jsou kontaminované, složité ke zpracování nebo mají nízkou kvalitu, není divu, že ho tolik končí v přírodě.“

Podle dat z roku 2016 studie také předpokládá, že 2-3% veškerého plastového odpadu v USA (0,91- 1,25 milionu metrický tun) lidé vyhodili do směsného odpadu nebo ho nelegálně vyhodili do přírody. Pokud tato čísla spojíme spolu s čísly exportovaného odpadu, USA přispěly do přírody celkem 2,25 miliony metrických tun plastového odpadu. Z toho zhruba 1,5 milionu metrických tun plastů skončilo na pobřeží (ve vzdálenosti do 50 km od břehu). Takový odpad se pomocí větru nebo vody lehce dostane do oceánu. USA se tak řadí na 3. místo v celosvětovém žebříčku ve znečišťování pobřeží plasty.

USA vytváří nejvíce plastového odpadu ve světě

Ředitel programu Ocean Conservancy’s Trash Free Seas a spoluautor studie Nick Mallos řekl: „Spojené státy vytváří nejvíce plastového odpadu na světě, ale místo aby se problému podívaly do očí, raději svůj odpad exportují do rozvojových zemí. Staly se tak hlavními přispěvateli oceánské plastové krize. Řešení problému musí začít v USA. Američané musí omezit výrobu plastů na jedno použití, změnit způsob balení a dovážku zboží a tam, kde plasty jsou opravdu nutné, je potřeba drasticky vylepšit jejich kvalitu, aby bylo možné je recyklovat.“

Studie poznamenala, že i když se Spojeným státům v roce 2016 připisovaly jen 4% světového odpadu, celkem USA může za 17% veškerého plastového odpadu. Američané vyprodukují na osobu v průměru téměř dvojnásobek plastového odpadu než obyvatelé EU.

„Předchozí výzkum nám poskytl globální hodnoty ohledně vlivu plastů na životní prostředí a na pobřežní oblasti. Nicméně podrobné analýzy, jako je tato, jsou důležité zejména pro jednotlivé země. Pomůže jim to lépe posoudit aktuální situaci.“

Natalie Star, další spoluautorka uvedla: „Pro Spojené státy bylo po nějakou dobu levnější vyvézt svůj recyklovatelný odpad do zahraničí než se s ním vypořádat u sebe doma. To se ale výrazně podepsalo na našem životním prostředí. Musíme začít investovat do technologií druhotného zpracování plastů a programů na shromažďování odpadu. K řešení současné výzvy je stejně tak nutné urychlení výzkumu a snížení nákladů za udržitelnější alternativy plastů a obalů.“ Na tom se intenzivně pracuje a o některých novinkách jsme dříve napsali.

Zdroj: www.sciencedaily.com
Obrázek: Reuters

Tags

Související články

Back to top button
Close
Close