EU obvinila Apple z protikonkurenčního chování

Společnost Apple byla obviněna za porušování pravidel hospodářské soutěže EU v oblasti streamování hudby. EK rozhodla ve prospěch Spotify a Apple tak může čelit vysoké pokutě a změnám v obchodních praktikách.

Apple a Spotify proti sobě bojovali v minulých letech již několikrát. Aktuální obvinění vznesl spoluzakladatel Spotify Daniel Ek už v roce 2019, uvedl, že Apple: „omezuje výběr a potlačuje inovace.“

EK se po vyšetřování přiklonila na stranu Spotify a v prohlášení uvedla: „Pravidla společnosti Apple narušují konkurenci na trhu streamování hudby tím, že pro ostatní vývojáře aplikací pro streamování hudby zvyšují náklady. Konkurenční vývojáři poté musí pro spotřebitele zvýšit ceny za předplatné na zařízeních s iOS.“

Vysoká pokuta

Nyní se čeká na vyjádření protistran, pokud případ bude pokračovat, EU může Apple uložit pokutu až 10% z globálního obratu společnosti, což by čítalo až 27 miliard dolarů. Maximální pokutu ale ukládá jen zřídkakdy.

Evropská komisařka pro hospodářskou soutěž, Margrethe Vestager uvedla, že pravidla App Store jednoznačně a zřetelně ovlivňují konkurenční vývojáře s aplikacemi pro streamování hudby.

„Vývojáři aplikací jsou na App Store životně závislí, je totiž vstupní bránou pro uživatele Apple zařízení k jejich aplikacím. Takto významná obchodní síla nemůže existovat bez kontroly, protože podmínky přístupu vývojářů na App Store jsou klíčem k úspěchu jejich aplikace.“ Vestager sdělila.

Zdůraznila, že by Apple měl skončit s restriktivními praktikami a zdržet se všeho, co by je připomínalo. Prohlášení zakončila sdělením, že se touto otázkou zabývají další orgány. „Máme kontakt s dalšími jurisdikcemi, které řeší podobné případy např. s Nizozemci, Australany nebo Američany.“

Rovné podmínky pro vývojáře

Spotify se nedávno stalo hudební aplikací s největším počtem předplatitelů na světě, rozhodnutí EU vítá: „Jedná se o zásadní kroky vpřed k tomu, aby společnost Apple přijala odpovědnost za své protikonkurenční chování, zajistila smysluplnou volbu pro všechny spotřebitele a vytvořila rovné podmínky (i pro konkurenční) vývojáře aplikací.“

Ještě nedávno si Apple účtoval 30% provizi za nákupy aplikací v App Store. Pod nátlakem vývojářů a regulačních orgánů snížil sazbu provize na 15% ale jen těm vývojářům, kteří za rok vydělají méně než 1,4 milionu dolarů.  

Vývojáře tzv. Apple daň čím frustruje čím dál víc a aktuální kroky EK považují za naprosto zásadní. Zároveň ale doufají, že veškerá snaha zde neskončí, podobným obviněním z protikonkurenčního chování totiž Apple čelí i v oblasti e-knih nebo her.

Zdroj: www.reuters.com
Foto: Tek Deeps

Tags

Související články

Back to top button
Close
Close