Čínská vláda omezuje provoz automobilů Tesla na území svých armádních pozemků

Tesla se v Číně těší velké oblibě. A i to je jeden z důvodů proč si čínská vláda dává na automobilku dobrý pozor. Agentury Reuters a Bloomberg oznámily, že čínským vojenským silám bylo zakázáno automobily Teska používat. Hlavní riziko podle vládních zmocněnců představují kamery, které se ve vozech nachází. Proto každý, který automobil vlastní a je zaměstnán v čínské armádě, nesmí parkovat ve vybraných prostorách, jelikož má čínská vláda strach z možné špionáže.

Zároveň dochází k celkovému omezení počtu automobilů Tesla mezi armádními zaměstnanci a pracovníky tzv. kritických státních struktur. Vláda je jednoduše požádala o nepoužívání těchto vozidel s ohledem na možný únik informací.

Obava spočívá z kamer umístěných na voze, jako je tomu např. u Modelu Y. Podle vládních představitelů by mohlo dojít ke zmapování citlivých armádních struktur a k použití těchto materiálů proti Čínské lidové republice.

V případě přední kamery se jedná až o 10minutové záznamy. Tzv. Sentry Mode může poskytnout nahrávku nehod, a dokonce 10minutový záznam, který ukáže, jak k nim došlo. U novějších vozů, jako jsou modely Y a 3 je umístěna i interiérová kamera. Teoreticky by tak činností těchto kamer mohlo dojít k nahrávání čínských armádních prostor.

Jakákoli špionáž by pro nás znamenala konec

Představitelé Tesly odmítli celou záležitost detailněji komentovat. V prohlášení pro Wall Street Journal pouze stojí, že si je automobilka vědma všech nařízení, které v Číně platí a zásady ochrany soukromí a citlivých informací dodržuje. Elon Musk toto sám podpořil jednoduchým komentářem, kdy tvrdí, že by Tesla skončila ve chvíli, kdyby se potvrdila jakákoli forma špionáže proti Číně nebo jakékoli jiné zemi.

Podobné zákazy a prohlášení ze strany Číny tak mohou mít pouze politicko-provokativní motiv. Čína se stále zlobí na americkou vládu, která v minulosti označila některé její společnosti za špionážní hrozbu, jako tomu bylo např. v kauze Huawei. Omezení, která čekají čínské majitele Tesly tak může být jakýmsi vyřizováním účtů.

Zdroj: Reuters; Bloomberg; Engadget
Foto: Dylan Scarsone/Unsplash

Tags

Petr Kašík

V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie

Související články

Back to top button
Close
Close