Bezpilotní drony získaly od FAA povolení ke komerčnímu využití

S nástupem dronů do běžného života se jejich využití rozrostlo do různých odvětví podnikání. Šikovnou pomůckou jsou pro farmáře a zemědělce, kteří je využívají pro monitorování stavu svých polí či pastvin. Doposud bylo nutné používat pouze stroje ovládané přímo v blízkosti pole. Takový monitoring byl pro podnikatele poměrně nevýhodný, jelikož vyžadoval přítomnost pilota. Avšak podle nové legislativy Federal Aviation Administration (FAA) bude nově možné využívat ke komerčním účelům bezpilotních dronů.

Předletové kontroly a dozor při provozu

FAA schválila použití strojů firmy American Robotics, která vyrábí samoovládací drony. K jejich použití je zapotřebí pouze pozorovatele, který kontroluje, zda se neděje něco neobvyklého. Velkou výhodou je, že pozorovatel může práci vykonávat vzdáleně z řídícího střediska. Pozice pozorovatele je navíc přímo vyžadována nařízením FAA, které zveřejnil magazín The Verge. V něm přímo stojí, že stroj musí ovládat „člověk, který není nutně na stejném místě jako dron“. Zároveň je nutné, aby byla vždy provedena předletová kontrola, za kterou bude dotyčný zaměstnanec zodpovídat.

Drony společnosti American Robotics jsou poměrně velké. Váží okolo deseti kilogramů a používají technologii Scout Systém, která funguje na bázi přednastavených leteckých tras. Zároveň disponují systémem „Detect-and-Avoid“, jenž dronu umožňuje udržovat bezpečnou vzdálenost od ostatních objektů a živočichů. Po skončení letu může být bezpečně uložen do odolné nabíjecí stanice, která je postavena tak, zvládla veškeré změny počasí. Rovněž umožňuje přesun získaných dat přímo do zařízení pozorovatele.

Společnost se podařilo získat důvěru FAA díky důslednému testování. To probíhalo celé čtyři roky v osmi státech USA. Poslední rok drony absolvovaly 10 autonomních letů denně, během, kterých mapovali okolí zemědělských oblastí. V současnosti mohou drony létat pouze v oblastech Kansasu, Massachusetts a Nevady ve výšce 120 metrů.

Společnost věří, že jde pouze o začátek a její představitelé se těší na novou éru autonomních dronů. „Jsme pyšní na to, že právě naše společnost mohla být tou první, která dostala povolení od FAA. S tímto oprávněním může American Robotics bezpečně používat systém Scout napříč průmyslovými odvětvími,“ stojí ve vyjádření CEO American Robotics, Resse Mozera. Je pravděpodobné, že u nás se podobných dronů ještě nějakou dobu nedočkáme, avšak pokrok, který v American Robotics udělali, je zlomový.

Tags

Petr Kašík

V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie

Související články

Back to top button
Close
Close