Aerolinka Belavia nesmí létat přes Evropu, čelí velkým finančním problémům

Je to více než týden, co Bělorusko přinutilo k přistání jeden z letů společnosti Ryanair ve svém hlavním městě Minsk. Na palubě letadla se nacházel jeden z běloruských disidentů, jež vláda chtěla zatknout. Na nucené přistání reagovala většina evropských států, běloruské aerolince Belavia znemožnila přelet nad svým územím. To pro aerolinku představuje rozsáhlé finanční problémy.

Rok 2020 způsobil většině leteckých společnostem finanční ztráty, státem financovanou běloruskou aerolinku Belavia nevyjímaje. Pro představu, Belavia v roce 2019 vydělala 68.3 milionu rublů, za rok 2020 naopak o 92 milionů přišla.

Společnost zveřejnila, že v roce 2020 musela zrušit 58% ze všech svých plánovaných letů, do roku 2021 se ale rozhodla vstoupit sebejistě. Belavia začala nabízet lety do nových destinací, najala přes 2000 nových zaměstnanců a koupila nový Boeing 737 MAX.

Radikální krok evropských států

Šance Belavie své ztráty za loňsky rok dohnat ale překazilo vynucené přistání letadla společnosti Ryanair. Nesouhlas s tímto aktem vyjádřila většina členských států EU tak, že zakázala běloruské aerolince přistávat svých letištích a přelétávat skrz jejich vzdušný prostor.

Belavia uvedla, že má zakázáno letět přes Lotyšsko, Litvu, Polsko, Francii, Švédsko, Finsko, Rakousko, Itálii, Španělsko, Německo, Belgii, Ukrajinu, Nizozemí, Velkou Británii a Českou republiku. Seznam ale může dál narůst.

V momentě, kdy zákazy začaly platit, vzlétalo letadlo společnosti Belavia letící z Minsku do Barcelony. Letadlo dvě hodiny kroužilo u hranic s Francií, čekalo na povolení k proletu. Letadlo se nakonec muselo vrátit zpět do Minsku.

Letadlo společnosti Belavia kroužící u francouzských hranic.
Zdroj: Flight Radar 24

Velké dluhy

Před několika lety, se aerolinka rozhodla vybudovat novou letadlovou flotilu. K dosavadním 28 letadel nakoupila přes 30 dalších a přímo od výrobce si objednala 5 letadel Boeing 747 MAX. Polovinu nových letadel si společnost vzala na leasing a nový Boeing odkoupila zatím jen jeden.

Koncem loňského roku aerolinka uvedla, že její celkový dluh činí kolem 400 milionu dolarů, včetně leasingových závazků ve výši více než 220 milionu dolarů. Nové zákazy ze stran evropských států společnosti znemožňuje podnikat velkou část svých letů a její dluh tak stále narůstá.

Belavia dle svých slov zatím neplánuje hromadné propouštění svých zaměstnanců. Zároveň ale přiznala, že snižování nákladů a „optimalizace“ počtu zaměstnanců jsou sice nepříjemné, ale nezbytné kroky.

Nespravedlivé obvinění

Ředitel aerolinky také komunikuje s IATA (Mezinárodní asociace leteckých dopravců), jíž je Belavia členem. Zákazy přistání a přeletů nad evropskými zeměmi mu přijdou nespravedlivé. Společnost si stojí za tvrzením, že za nucené přistání může běloruská vláda, ne aerolinka Belavia, a že evropské země trestají nepravého.

Stojí za zmínku, že Belavia je, od svého založení v roce 1996, státem financovaná aerolinka. K radikálnímu kroku evropských států nejspíš přispěl i fakt, vztahy mezi Běloruskem a EU jsou od podzimních prezidentských voleb v Bělorusku napjaté. Volby byly dle řady států nezákonné a Alexandra Lukašenka jako prezidenta neuznávají. Vynucené přistání letadla kvůli zatčení běloruského disidenta k urovnání vztahů s EU nejspíš nepřispělo.

Zdroj: www.reuters.com

Tags

Související články

Back to top button
Close
Close