Volkswagen rozšiřuje spolupráci s Microsoftem

Automobilka Volkswagen bude spolupracovat na vývoji autonomních systémů se společností Microsoft. Navazuje tak na současnu spolupráci, která se zatím zaměřila na cloud computing u automobilů. Hlavní ideou spolupráce je sestavení tzv. Automated Driving Platform (ADP), která se bude skládat ze zkušeností Volkswagenu se samořídícími systémy a s Azure cloud computing od Micorsoftu.

Stejně jako další firmy se Volkswagen snaží expandovat do světa „digitální mobility“. Společnost zajímají zejména carsharing, mikromobilita a krátkodobé pronájmy. Ke splnění těchto cílů je zapotřebí vyvinout plně digitalizovaný vůz s dokonalým autonomním řízením. Již v roce 2020 začala automobilka vyvíjet vlastní operační systém VW.OS pro připojení svých vozidel přes tzv. Car.Software jednotku. Avšak spolehlivé plně autonomní řízení Volkswgenu (ostatně jako dalším automobilkám) uniká.

Zrychlí se vývojové cykly

Vývoj autonomních vozidel vyžaduje zpracování obrovského množství dat. Proto došlo ke spojení Volkswagenu a Microsoftu, které by mělo přinést nové poznatky a řešení. Microsoft se tak zaměří na aspekty použití umělé inteligence a shromáždění dat. „S vývojem Volkswagen Group a jejím posunem do sféry digitální mobility jsme hledali řešení, jak docílit ke zvýšení efektivity vývoje. Partnerství s Microsoft pomůže zredukovat vývojové cykly z měsíců na týdny,“ zní v oficiální prohlášení.

„Jedná se o další evoluci v naší práci s Volkswagen Group. Síla Microsoft Azure a technologická kapacita při vývoji systémů umělé inteligence pomohou Volkswagenu rychleji zajistit bezpečný a spolehlivý systém autonomního řízení,“ říká Scott Guthrie, výkonný viceprezident pro Cloud+ AI v Microsoftu.  

První testovací flotily se systémem VW.AC (Volkswagen Automotive Cloud) očekáváme k dispozici v roce 2021. Samotná produkce se pak plánuje na další rok.  Společně s ADP a funkcemi ADAS (advanced driver assistance systems) budou následně testovány a používány u nových vozů skupiny Volkswagen.

Volkswagen se tak připojuje k dlouhému listu výrobců automobilů, kteří si uvědomují, jak vysoká je potřeba spolupráce s technologickými společnostmi pro vývoj autonomních vozidel. Partnerství s Microsoftem již navázaly GM a Cruise. Ford se nedávno rozhodl pro vytvoření svých systémů ve spolu práci s Androidem.

Zdroj: Engadget; Volkswagen-Newsroom

Tags

Petr Kašík

V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie

Související články

Back to top button
Close
Close