TransAlgae a Virbac vyvíjejí unikátní vakcínu pro hospodářská zvířata na bázi řas

V současné době je výroba vakcín proti infekčním onemocněním žhavým tématem po celém světě. Pandemie COVID-19 tento proces značně urychlila a znovu ukázala, jak významné odvětví biologie vývoj představuje.

Izraelská biotechnologická společnost TransAlgae, která usiluje o výrobu vakcín pro hospodářská zvířata, uzavřela partnerství s francouzskou firmou Virbac. Společně hodlají vyvinout technologii výroby vakcín pro orální podávání na bázi řas. Od této cesty si slibují snížení práce a nákladů, které jsou se současnými injekčními vakcínami spojeny. Vakcinace zvířat je rovněž pro zvířata nebezpečná z důvodu vyvolaného stresu, kterému očkované zvíře může mnohdy podlehnout.

Společnost Virbac, která byla založena před více než 50 lety, je šestou největší společností v oblasti veterinární péče na světě. Zaměřuje se na inovaci produktů pro diagnostiku, prevenci a léčbu většiny patologií, které zvířata postihují.

Orální vakcinace zvířat byla doposud jednou z největších veterinárních výzev. Technologie společnosti TransAlgae si klade za cíl tuto překážku vyřešit využitím geneticky modifikovaných mikrořas, které poslouží dvěma způsoby – jako produkční místo přenášené sekvence a transportní prostředek pro transkribovanou molekulu.

Mikrořasy, zdroj TransAlgae

Mikrořasy se vyrábějí ve fermentorech, které umožňují rychlou a nízkonákladovou produkci proveditelnou kdekoli na světě. Od vzájemné spolupráce se očekává, že přinese revoluční změnu v očkování.

Společnost TransAlgae, která byla založena v roce 2008, tvrdí, že její technologie využívá geneticky upravené řasy jako prostředek k perorálnímu podávání terapeutických léků, jako vakcíny, ale i insekticidy, které mohou být využity oproti konvenčním postřikům jako méně toxická alternativa. Jejich metoda je tedy aplikovatelná nejen v oblasti veterinární péče, ale i zemědělství. Společnost metodu vakcinace cílí rovněž na očkování lidí, které by se tak mohlo obejít bez nutnosti návštěvy lékaře.

U zvířat nahrazuje technologie orálního podávání potřebu používání antibiotik a injekčního podání. Fungování metody společnosti TransAlgae byla prokázána například na rybách, korýších, drůbeži a myších. Vakcína, která byla vytvořena řasou, byla v podobě prášku smíchána s krmivem a vyvolala stejnou imunitní odezvu, jako kontrolní injikovaná vakcína. Orálně očkovaná zvířata navíc disponovala významnou imunitou a mírou přežití.

Společnost do dnešního dne investovala do své technologie 25 milionů dolarů a usiluje o zisk dalšího kapitálu, který by použila pro vývoj lidské orální vakcíny proti COVID-19.

Zdroj: Food and farming technology, zdroj titulního obrázku: Food and farming technology.

Lukáš Kekrt

Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita

Související články

Back to top button
Close
Close