Tokamak JET – 59 megajoulů za pět sekund

O zařízeních Tokamak jsme již jednou psali. Jde o zařízení, které slouží pro studium jaderné fúze, což je mimo jiné i proces, který probíhá na Slunci. I v Evropě jedno takové zařízení máme, a to konkrétně v Oxfordu ve Velké Británii. Zařízení nese označení Joint European Torus (JET) a vědcům se s ním podařilo překonat rekord ve výrobě energie. Během pouhých 5 sekund vyrobili 59 megajoulů tepelné energie.

Jaderná fúze – zdroj budoucnosti

Jaderná fúze slibuje do budoucna velký potenciál ve výrobě energie s minimální uhlíkovou stopou. Proces je však velmi složitý a zatím je pouze ve fázi testování. Poslední rekord byl naměřen v roce 1997 a šlo o 22 megajoulů. Poté se pozornost soustředila spíše na udržení fúze po co nejdelší dobu. Nyní je však vidět posun za posledních 25 let, což jen potvrzuje budoucnost fúze. Navíc poslední experimenty z mnoha dalších zemí naznačují velké pokroky ve zvládání této technologie.

Obrovské výhody jaderné fúze tkví také v minimální spotřebě paliva. Toto palivo je navíc získáváno z běžně a celosvětově dostupných materiálů. Principem je slučování jader lehkých prvků – například vodíku – za vzniku hélia při současném uvolnění velkého množství energie. Navíc je fúze i bezpečná, protože se nemůže sama nekontrolovaně spustit.

Tokamak JET

„Tento úspěch je výsledkem dlouholetých příprav vědců konsorcia EUROfusion z celé Evropy,“ uvedl ředitel konsorcia Tony Donné. „Tento rekord a především to, co jsme se o fúzi za daných podmínek dozvěděli a v jaké míře to potvrzuje naše předpoklady, ukazuje, že jsme na správné cestě k budoucí podobě světa, ve kterém bude hrát fúzní energie významnou roli. Pokud dokážeme udržet fúzní reakci po dobu pěti sekund, dokážeme ji udržet i po dobu pěti minut a poté po dobu pěti hodin v budoucích zařízeních.“

JET pouze jako předzvěst většího projektu

Všechna zjištěná a naměřená data na tokamaku JET poslouží především pro ještě vetší a pokročilejší verzi tokamaku – ITER. Tento mezinárodní projekt je vybudován v jižní Francii a má sloužit pro výzkum jaderné fúze. Zařízení bylo vybudováno za podpory sedmi partnerů – Číny, USA, EU, Indie, Japonska, Jižní Koreje a Ruska. Jako palivo se zde uplatňuje směs deuteria a tritia.

Source
ČT24Zdroj obrázkuZdroj obrázku
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close