Tesla je vyšetřována z 10 smrtelných dopravních nehod

Americká Národní správa bezpečnosti silničního provozu (NHTSA) otevřela celkem třicet případů nehod elektromobilů Tesla, deset z nich bylo smrtelných. Nehody se udály od roku 2016 a existuje podezření, že při nich byly používány pokročilé asistenční systémy pro řidiče, resp. autopilot.

První seznam případů nehod zahrnující elektromobily Tesla získala agentura Reuters už před více než rokem. Teprve nyní ale NHTSA zveřejnila k nehodám veškeré detaily. NHTSA zatím vyloučila použití autopilota u tří ze třiceti případů, nicméně alespoň u tří případů využití autopilota potvrdila.

Národní rada pro bezpečnost dopravy (NTSB) uvedla, že Tesly systém autopilota neobsahuje dostatek bezpečnostních prvků pro to, aby řidiči mohli sundat ruce z volantu po delší dobu. Jen od letošního března Tesla čelí obvinění z osmi nehod.

Smrt dvou žen

Vyšetřování nehod dostalo nový impuls po dubnové fatální dopravní nehodě v americkém Texasu. Dvě ženy zemřely po srážce s vozidlem Tesla, které, dle policie, nikdo neřídil.

Předsedkyně senátního obchodního výboru Maria Cantwell na zmíněné nehody upozornila, výsledkem bylo, že výbor další předpisy k přijetí samořídících automobilů nepodpořil.  

Nehody automobilů jiných výrobců

Kromě desítek nehod zahrnující automobilku Tesla NHTSA vyšetřuje ještě dalších šest nehod automobilů jiných výrobců, při kterých byly využity asistenční systémy pro řidiče. Jedná se automobily firem Cadillac, Lexus a Navya Arma, u nehod ale nebyla hlášena žádná zranění. Výjimkou je nehoda z roku 2017, kdy v americké Arizoně, automobil značky Volvo, zabil ženu.

Tesla se k vyšetřování zatím nijak nevyjádřila, automobilka ale řidiče svých aut upozornila, že „pokročilé asistenční funkce vyžadují aktivní dohled řidiče a nedělají vozidlo autonomním“.

Na výsledky vyšetřování NHTSA si budeme muset počkat, stejně tak na případné vyjádření automobilky Elona Muska. Využívání autopilotů je dlouhodobě kontroverzní téma, a právě tyto dopravní nehody upozorňují na jejich nedostatky. Bude zajímavé sledovat jak, a jestli vůbec, budou mít tato vyšetřování vliv na vývoj a využívání asistenčních systémů pro řidiče do budoucna.

Zdroj: www.reuters.com
Foto: shutterstock

Tags

Související články

Mohlo by Vás zajímat
Close
Back to top button
Close
Close