Startup Yasai spouští v Curychu první vertikální farmu

Benjamínek ze Švýcarského federálního technologického institutu v Curychu (ETH Zürich) Yasai AG, uzavřel spolupráci s helsinskou společností iFarm a nizozemskou Logiqs B.V. Cílem je založit v Curychu první vertikální farmu. Dle vyjádření se Yasai hodlá zaměřit na pěstování plodin, jako bazalka, máta, koriandr, rozmarýn, rukolu, pažitku, nebo japonskou hořčici mizunu.

Společnost Yasai AG si firmy vybrala jako technologické partnery, které startupu pomohou při výstavbě pilotního závodu. Ten by měl poskytnout 673 m² zemědělské plochy s kapacitou 20 tun plodin ročně. Zatímco Logiqs bude projektu dodávat automatizované regálové systémy a světla, iFarm se postará o dodávku techniky na regulování klimatu, distribuci živin a cloudovou softwarovou platformu Growtune, která monitoruje produkci a umožňuje kontrolu nad panujícími podmínkami.

Jedná se o jakousi kuchařku, podle které lze vypěstovat libovolnou plodinu tak, aby její produkce dosáhla nejvyšších výnosů. Aplikace vznikla za spolupráce stovek specialistů, zaměřujících se na zemědělství, tedy agronomů, inženýrů i biologů. S používáním Growtune si iFarm slibuje snížení nákladů na pracovní sílu o celých 20%.

Yasai momentálně čeká na potvrzení výstavby místními úřady a předpokládá, že do konce léta 2021 nabídne na trh svou první vertikálně vypěstovanou zeleninu. Do budoucna pak hodlají své farmy rozšiřovat po celém světě. Do projektu je rovněž zapojeno zemědělské družstvo fenaco National Products, které na konci loňského roku investovalo do firmy Yasai 550 tisíc amerických dolarů.

„Očekáváme, že položíme základy pro velkoplošné vertikální zemědělství, které bude zásobovat moderní města po celém světě,“ říká Mark Essam Zahran, spoluzakladatel Yasai. Dle jeho slov pomůže vertikální „plantáž“ v největším švýcarském a jednom z nejdražších světových měst posoudit, jaké může mít jeho startup ekonomické vyhlídky pro distribuci do dalších evropských center.

„Pečlivým a svědomitým přístupem společnosti Yasai jsme skutečně ohromeni,“ uzavírá Kirill Zelenski, generální ředitel iFarm. „Rovněž se těšíme na spolupráci s ostřílenými profesionály z Logiqs. Doufáme, že naše softwarové technologie jejich hardware doplní a do budoucna se stanou tomuto odvětví kvalitním měřítkem.

Zdroj: Food and farming technology, zdroj titulní fotografie: iFarm.

Lukáš Kekrt

Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita

Související články

Back to top button
Close
Close