Obalový materiál z listů ananasu udrží potraviny čerstvé a čistí odpadní vodu

Vyhnout se celosvětově narůstajícímu množství odpadu je horkým tématem současnosti. K tomuto cílí se řada výzkumných týmů snaží přiblížit vývojem udržitelných technologií, které nám pomohou například prodloužit životnost potravin, které podléhají rychlé zkáze. Vědci ze Singapuru nově přicházejí se slibným nápadem chemicky ošetřených listů ananasu. Upcyklovaný biologický materiál je převeden na aerogel, který je schopen konzervovat ovoce a zeleninu. Jako bonus jej lze použít i k eliminaci toxických chemikálií z odpadních vod. Zkrátka všestranná inovace, které rozhodně stojí za to věnovat pár minut pozornosti.

Nové biologicky rozložitelné aerogely jsou dílem strojních inženýrů ze Singapurské národní univerzity, která roky usiluje o ušlechtilé zpracovávání odpadních produktů. Mezi ty patří například kávová sedina nebo zbytky cukrové třtiny. Nově přišel výzkumný tým právě s listy ananasu, u kterých zjistil, že mohou sloužit k mnoha různým účelům.

Podle vedoucího laboratoře, profesora Duong Hai-Mina, jsou takto vyrobené aerogely schopné díky dobré tepelné a zvukové izolaci velmi účinně absorbovat oleje. Mimo využití jakožto všestranného ekologického obalového materiálu může produkce odpadních listů pomoci mnoha zemědělcům, kteří mohou základní surovinu poskytnout.

Proces výroby začíná drcením a mícháním vláken listu ve vodě. K nim je následně přidáno menší množství netoxických chemikálií. Tato směs je zmražena (lyofilizována) a vzniká aerogel, který je navrch zpracován práškovým aktivním uhlím. Tento poslední krok je zcela klíčový, neboť umožňuje aerogelu skvěle absorbovat plynný ethylen, hormon, který řídí proces rostlinného zrání, tedy právě ovoce a zeleniny.

„Naše aerogely modifikované aktivním uhlím mohou zpomalit proces hniloby nejméně o 14 dní,“ říká autor práce, profesor Phan-Thien. „Upravený materiál absorbuje šestkrát více ethylenu než komerční absorbenty na bázi manganistanu draselného. Vzhledem ke konvenčnímu používání silných oxidačních činidel se rovněž jedná o výrazně bezpečnější přístup.“

Ačkoli singapurští vědci vyrobili rovněž i jiné aerogely za použití alternativních surovin, tvrdí, že listy ananasu excelují svými mechanickými vlastnostmi. Pokud jsou potaženy diethylenetriaminem, stávají se z nich rázem filtry odpadní vody. „Díky vysoké pórovitosti jsou naše aerogely vysoce účinné pro separaci iontů kovů a to i v silně zředěných roztocích, kde je jejich koncentrace nízká,“ říká Duong. „Jsme rovněž schopni tyto filtry od kovů snadno desorbovat a použít opakovaně.“

Zdroj: New Atlas, zdroj titulní fotografie: Brooke Lark, Unsplash

Lukáš Kekrt

Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita

Související články

Back to top button
Close
Close