Nová generace přepravních robotů LoadRunners

Na projektu přapravních robotů pracuje jeden z ústavů Fraunhoferova institutu. Ten má celkem 72 poboček s různým zaměřením po celém Německu. V tomto projektu jde konkrétně o ústav zaměřující se na materiál a logistiku (IML).

V rámci implementace průmyslu 4.0 se v průmyslu stále více uplatňují roboti, kteří dokážou nahradit monotónní lidské činnosti. Né jinak je tomu i ve skladech. IML pracuje na systému přepravních vozidel, které tuto práci usnadní. Jde o třídící roboty Loadrunners. Těch může pracovat několik zároveň nebo mohou pracovat společně. Pro zajištění vzájemné koordinace, a tím předcházení kolizím, je zapotřebí dobrá vzájemná komunikace. Ta je zajištěna 5G sítí. Zároveň jsou díky tomu schopni pracovat rychle a přepravit velké množství zásilek a balíků, čímž skvěle poslouží velkým přepravním společnostem.

Loadrunneři kopírují ptačí chování

Systém dronů Loadrunners využívá stejného chování jako hejno ptáků. Tedy, že jeden dron postupuje na základě chování ostatních. Tento koncept již dříve na IML vyvinuli. Výsledkem je uzpůsobení vzájemné rychlosti a možnost práce ve skupině. Zároveň není potřeba centrálně řídit každého jednotlivého robota.

Technické parametry

Malí droni dosahují rychlosti až 10 m/s a zrychlení až 5m/s2. Jeden samotný člen dokáže přepravit náklad o hmotnosti až 30 kilogramů. Pro přepravu velkých a objemných břemen se dokážou spojit a břemeno přepravit společně. To může mít potenciál pro využití třeba na letištích.

Samotný robot je vybaven všesměrovým podvozkem, díky čemuž se dokáže otáčet nezávisle na směru jízdy. Pohon je zajištěn čtyřmi elektromotory, které dokážou velmi prudce zabrzdit. Náklad potom sám sklouzne až na místo určení. Pro dobrou prostorovou orientaci je dron vybaven kamerou, která pořizuje až 400 snímků za sekundu, což je nutnost pro přesný pohyb ve vysokých rychlostech.

První úspěšné testování proběhlo už v druhé polovině loňského roku. Pro zkoušku bylo použito celkem 60 robotů, kteří zvládli roztřídit 13 000 zásilek během jedné hodiny. To odpovídá rychlosti konvenční třídící linky, ovšem výhoda robotů je v jejich flexibilitě a rychlém nasazení do provozu. Další výhodou je kontinuita procesu při poruše jednoho robota. Při poruše linky se vše zastaví. Ve vývoji je nyní i verze provozovatelná venku a využitelná pro převoz zásilek mezi sklady.

Source
Wikipedietechnickytydenik.cznewatlas.com
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close