Nejrychlejší sériově vyráběný automobil je nyní na elektřinu

Novinka od společnosti Elona Muska Tesla Model S Plaid byla představena na začátku roku 2021. Pod kapotou skrývá trojici elektromotorů s karbonem potaženými rotory a celkovým výkonem 1020 koní. Na sto kilometrů za hodinu se s vhodnými pneumatikami dostane za neuvěřitelných 2,1 vteřiny. Nejvýše se dokáže řítit rychlostí 322 km/h a ujede až 628 km. Elon Musk během neformálního představení novinky prohlásil, že tohle auto je rychlejší než Porsche a zároveň bezpečnější než Volvo. Pro srovnání Porsche Taycan vyjde na více než 5 000 000 Kč.

Klasický Model S se začal vyrábět v roce 2012, a vzhledem k rostoucí konkurenci, se Tesla rozhodla ukázat, co je možné postavit, aniž by bylo nutné zásadně zasahovat do jeho podoby.
Kromě již zmíněného Porsche, se na trhu rychlých elektromobilů s nádechem luxusu setkávají ještě Audi RS e-tron GT nebo třeba nový Mercedes-Benz EQS.

Tesla Model S Plaid nabízí nejen rychlost, ale i pohodlí. Jedná se o klasický pětidveřový sedan vhodný pro celou rodinu. Cestující jistě ocení vychytaný audio systém složený z 22 reproduktorů a pokud by bylo naopak vyžadováno ticho, je možné díky akustickému sklu pustit přes reproduktory tzv. protizvuky, které eliminují okolní hluk z jízdy. Nechybí ani vnitřnosti z Playstation 5, a je tak možné se při čekání na dobití automobilu zabavit. Na to ale příliš času nebude, protože se v síti rychlonabíjecích stanic Supercharger Tesla dobije na dalších 301 km jízdy za 15 minut.

Kdy Teslu Model S Plaid budeme moci potkat na ulici?

Svou Teslu je již možné si objednat i na českých stránkách a dodání prvních kusů je předpokládáno v prvním čtvrtletí příštího roku. Cena začíná na 3 499 900 Kč v základní bílé barvě. Připlatit si je možné za vyspělého autopilota, který vyjde na 100 000 Kč, nebo za schopnost plně autonomního řízení, které vychází na 200 000 Kč, a je schopné zastavit na červené na semaforu nebo před dopravními značkami “Stůj, dej přednost v jízdě”.
Pokud ale svou Teslu rozzlobíte svou nepozorností, protože je stále nutné se řízení věnovat, autopilot se vypne a je možné jej zapnout až po dalším dobití.

Source
Elektrické vozyElektrické vozyTesla Model S PlaidForbesÚvodní fotka
Tags

Pavla Pölzerová

Studentka ČVUT a MUNI, která miluje cestování a jednou si koupí chameleona.

Související články

Back to top button
Close
Close