Náplast urychlující hojení ran elektrickým polem

Každý z nás jistě již v životě zažil situaci, kdy se poranil a musel k ošetření rány použít náplast. Poraněné místo nás potom ještě několik dní určitým způsobem omezuje v každodenních aktivitách. Rychlejší hojení a zabránění infekci by mohla pomoci náplast čínské výroby.

Mechanické a elektrické napětí

Pozitivní vliv elektrického napětí na hojení ran prokazatelně potvrdilo již několik různých studií. Elektrická stimulace zvyšuje průtok krve i kyslíku v místě porušení pokožky a podporuje růst nových mikrocév. Všechny tyto poznatky použil tým pracovníků Čínské univerzity elektroniky a technologií pro vývoj flexibilní elektronické náplasti. Své snažení pak prezentovali v časopise Science Advances.

Náplast byla navržena ve dvou velikostech – pro podélná plošná poranění. I přesto, že má náplast čtyřvrstvou sendvičovou strukturu dosáhli vědci tloušťky pouhých 0,2 mm. První z aktivních vrstev, se schopností smrštit se s teplotou lidského těla asi o 10%, je ukryta mezi dvěma vrstvami flexibilního biokompatibilního materiálu Ecoflex. Po aplikaci na poraněné místo se náplast začne pomalu smršťovat a stahovat kůži k sobě ve správném směru. Rána se tak lépe zacelí, čímž předejdeme vzniku ošklivých jizev.

Elektrostatická vrstva náplasti

Elektricky aktivní je čtvrtá z vrstev. Na jejím povrchu je několik tenkých elektrod s trvalým povrchovým nábojem. Konkrétně jde o polymer teflon, který vytváří stálé elektrostatické pole. To by i bez vnějších zásahů mělo vydržet několik dní aktivní. Mezi kladnou a zápornou elektrodou se udržuje napětí zhruba 1 kV a směrem ke kůži tato hodnota rychle klesá. Nakonec asi 1 cm pod kůží dosahuje hodnoty asi 0,2 V.

Testování ukazuje slibné výsledky

Funkčnost náplastí byla testována na potkanech a prokazatelně urychluje hojení povrchových ran. Srovnání probíhalo jak s neošetřenými ránami, tak s ránami ošetřenými jinými nefarmakologickými obvazy. A náplasti s elektrostatickým polem vždy vykazovaly mnohem lepší výsledky.

Dalším velmi pozitivním přínosem je výrazné antibakteriální působení elektrostatické vrstvy. Test probíhal po dobu 24 hodin v Petriho misce a ukázal téměř 99,99% účinnost.

Source
Unsplashosel.czZdroj obrázku
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close