Mobilní nabíjecí stanice pro elektromobily

Neustále zvyšování emisních limitů pro automobily a zdražování emisních povolenek nutí manažery renomovaných značek stále více prosazovat ve své nabídce elektromobily. Problémem vozidel na elektrickou energii je kromě vysoké pořizovací ceny také velmi omezený dojez, který je v porovnání s běžnými spalovacími motory stále ještě méně jak poloviční. Pro nabíjení potom musí uživatel vybudovat nabíjecí stanici ve své garáži nebo trávit dlouhé hodiny u nabíjecí stanice. Nehledě na to, že mnoho lidí ve městech možnost vlastní stanice zkrátka nemá.

Nimbee může být řešením

Se zajímavým řešením přišel Jan Šamal a jeho společnost Nimbele Energy. Start-up s názvem Nimbee má za cíl ulevit majitelům elektromobilů od starosti s nabíjením. Se svojí mobilní nabíječkou přijedou v objednaný čas na předem domluvené místo a během třičtvrtěhodiny je baterie automobilu o 240 kilometrů dojezdu bohatší. Majitel vozidla může tedy místo vyčkávání u nabíječky využít svůj čas maximálně podle svých představ. Celý proces objednávky probíhá v bezplatné mobilní aplikaci. Zákazník si vybere termín, a pak už jen přijede na domluvené místo. Nebo může nechat svoje vozidlo, aby si nabíjecí servis zavolalo samo až to bude baterie potřebovat. V pilotní fázi je zatím služba zdarma a každý uživatel má k dispozici tři nabití. Nakonec nabíječka provede dvojitou kontrolu stavu nabití a o odvoz zařízení už se postará její správce.

Cesta k takovému řešení ovšem nebyla jednoduchá. Technologie pro mobilní nabíjecí stanici dosud neexistovala. Tvůrci spolupracovali na řešení s odborníky ze Švýcarska a její vývoj trval rok a půl. Ve výsledku vznikla velmi sofistikovaná technologie bezpečného a rychlého nabíjení v krabici o velikosti skůtru. Zákazníkovi poté stačí mít pouze automobil podporující rychlonabíjení a chytrý telefon s aplikací Nimbee. Služba nyní funguje pouze v ulicích hlavního města.

Z mého pohledu se jedná o zajímavý nápad a řešení jak dostat více elektromobilů do měst a tím v nich alespoň částečně snížit znečištění ovzduší. Může to být i impulz pro více lidí ke koupi elektromobilu, kteří se ještě rozhodovali a třeba právě nabíjení byl pro ně zádrhel.

Source
NimbeeUnsplash
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close