Meta vyvíjí nový superpočítač

Umělá inteligence je v dnešní době všude kolem nás ve většině zařízeních. Ať už si to připouštíme nebo ne, výrazně ovlivňuje chod našich životů. Ovšem její fungování a výzkum vyžaduje obrovskou výpočetní kapacitu.

Společnost Meta (dříve Facebook) plánuje vývoj umělé inteligence pro své sociální sítě ve velkém. Mark Zuckerberg, zakladatel společnosti, oznámil zahájení stavby nového superpočítače, který by měl sloužit jednak pro fungování metaverza a poté k lepšímu rozpoznávání škodlivého obsahu na sociálních sítích.

Umělá inteligence v hlavní roli

Počítač pod názvem Al Research SuperCluster by měl přispět k vytvoření lépe pracujících modelů umělé inteligence. Ty díky obrovskému výpočetnímu výkonu mají možnost učit se z biliónů zdrojů a příkladů. Dokážou potom rozeznat škodlivý obsah na internetu v mnoha jazycích a formách, nehledě na to, zda jde o obrázky, videa nebo text. Dále v prohlášení stojí, že projekt bude dokončen v polovině letošního roku a půjde a nejvýkonnější počítač na světě.

Práce na počítači probíhají už rok a půl a již nyní je částečně v provozu. Výzkumníci na něm trénují modely pro zpracování přirozeného jazyka a počítačového vidění. Základem je systém společnosti Nvidia, DGX A100. První fáze výroby je už dokončená. Obsahuje celkem 760 těchto systémů. Dohromady jde už nyní on 6080 propojených grafických procesorů. Po dokončení všech prací by mělo jít o 16 tisíc takových propojení. Společnost Meta věří, že dosáhne až 5 exaflopů.

Pro porovnání, společnost Intel, která pracuje na svém superpočítači Aurora, který by měl být také letos představen, dosahuje pouze jednoho exaflopu. Jeden exaflop představuje trilion výpočetních operací za jedinou sekundu.

Virtuální svět metaverzum

Primární funkcí počítače by měly být výzkumné projekty zaměřené na umělou inteligenci. Jako ten největší se v současnosti jeví tzv. multimodální umělá inteligence. Ta dokáže vyhodnotit zároveň zvuk a obraz, tedy kombinaci více vstupů namísto jednoho. Společnost Meta tak doufá, že se jí podaří lépe rozpoznávat škodlivý obsah na jejích sociálních sítích.

V neposlední řadě má počítač také sloužit k budování virtuálního světa metaverzum. Pro jeho fungování jsou potřeba trilióny operací za sekundu, které by jak společnost doufá, měl počítač nabídnout.

Source
forbes.czunsplash
Tags

Související články

Back to top button
Close
Close