Jeffa Bezose na rampu k letu do vesmíru dopravil luxusní elektromobil

Svou cestu do vesmíru využil šéf Amazonu jako reklamu na elektrické SUV Rivian R1S, které jej i s posádkou dovezlo až k raketě New Shepard, kterou vyrábí jedna z jeho firem Blue Origin. Tento krok nebyl pro mnohé překvapením, vzhledem k tomu, že Amazon start-upu Rivian poskytl nemalou finanční injekci, za kterou pro ně na oplátku bude vyrábět speciální doručovací dodávky na elektrický pohon.

Raketa se do vesmíru podívala po patnácti testovacích letech poprvé s lidskou posádkou. Na palubě se současně nacházel nejmladší a nejstarší vesmírný návštěvník – 18 letý Oliver Daemen a 82 letá Wally Funk.

Na elektromobily značky Rivian se můžeme těšit i v Evropě

Rivian nyní vyvíjí dva elektrické modely – v Americe velice oblíbený typ vozidla pickup R1T a SUV R1S, které chce společnost začít vyrábět v příštím roce. Vývoj těchto modelů je ale až v pozadí za vývojem dodávky pro Amazon, takže je možné, že se jejich výroba ještě odsune. Potvrzený je však vstup automobilky na evropský trh a aktuálně hledá vhodnou lokalitu pro výrobu na starém kontinentu.

Jedná se o luxusní terénní vozidla s nejlepší technologií baterií na trhu. Oba modely budou schopny se nabít na 320 km za 30 minut. Reálný dojezd se 180 kWh baterií budou mít 640 km. Pro výpravy mimo civilizaci připravují externí baterie a bude také možné od jednoho Rivianu nabít druhý na základě vehicle-to-vehicle dobíjení. Kromě Amazonu se jim dostává podpory také od Fordu, dohromady získali zdroje ve výši jedné miliardy dolarů.

Source
Mojelektromobil.skNáhledový obrázek
Tags

Pavla Pölzerová

Studentka ČVUT a MUNI, která miluje cestování a jednou si koupí chameleona.

Související články

Back to top button
Close
Close