Facebook v Austrálii blokuje zpravodajství

Facebook na své platformě znemožnil uživatelům vyhledávání a sdílení mediálních článků. Tento krok dramatizuje už tak napjaté spory s australskou vládou, které začínají mít celosvětový dopad.

Sociální síť uvedla, že lidé ani vydavatelé v Austrálii nebudou moci číst ani sdílet žádné zprávy z místních ani mezinárodních zdrojů. Je to zatím nejpřísnější krok, který Facebook vůči vydavatelům učinil. Rozhodnutí Facebooku přichází po měsících napjatého sporu s australskou vládou. Ta v minulosti navrhla zákon, který by přiměl technologické platformy k tomu, aby platily vydavatelům zpráv za to, že se jejich články objeví na zmíněných platformách.

Viceprezidentka globálních zpravodajských partnerství společnosti Facebook Campbell Brown uvedla: „Navrhovaný zákon v Austrálii neuznává základní povahu vztahu mezi naší platformou a vydavateli zpráv. Na rozdíl od toho, co někteří navrhovali, Facebook nekrade obsah zpráv. Vydavatelé se rozhodli své články na Facebooku sdílet sami. Doufám, že v budoucnu budeme moci Facebookovým uživatelům v Austrálii zpravodajství opět nabídnout.“

Austrálie se brání

Rozhodnutí zakázat vydavatelům sdílet na Facebooku své články účinně odvrací hrozbu, kterou si minulý měsíc Facebook vyslechl v australském senátu. Společnost sama varovala, že pokud se návrh o placení za zprávy stane opravdu zákonem, začne v zemi blokovat obsah.

Zákaz sdílení zpráv se v Austrálii setkal se zmatením i kritikou. Omezení se totiž dotkla i požárních a záchranných služeb, charit pro domácí násilí, státních zdravotních agentur a dalších organizacích. Lidé se proto proti Facebooku bouří, protože jim prý omezuje přístup k zásadním a důležitým informacím. V reakci na to Facebook uvedl, že stránky, které tato blokace neúmyslně zasáhla budou opět povoleny.

Australský premiér Scott Morrison se k tomuto kroku vyjádřil na své Facebookové stránce, kterou blokace nezasáhla: „Tato opatření pouze potvrzují obavy o tom, že se čím dál více zemí vyjadřuje k chování velkých technologických společností, které mají pocit, že jsou větší než vlády a že na ně se pravidla nevztahují. Možná mění svět, ale to neznamená, že ho řídí.“

Úředníci tvrdí, že blokace nastala bez předchozího varování.

Horká debata

Boj mezi velkými technologickými společnosti a Austrálií probíhá už delší dobu. Regulační orgány země v loňském létě zveřejnily návrh pravidel, které by umožňovali určitým médiím vyjednávat jednotlivě nebo kolektivně s Facebookem a Googlem o tom, že by média byla placena za zprávy, které by se šířili na těchto dvou webových stránkách.

Aby se toto pravidlo stalo zákonem bojovali vydavatelé delší dobu, jedním z nejvášnivějších zastánců je Rupert Murdoch a jeho News Corp. Murdochův zpravodajský konglomerát zahrnuje většinu australských médií, některá britská a americká, včetně Wall Street Journal a New York Post. Na začátku minulého týdne Murdoch uzavřel dohodu s Googlem, který spolu s Facebookem navrhovaná pravidla silně kritizoval. Google v minulosti hrozil, že pokud se pravidla stanou zákonem, v Austrálii vypne svůj vyhledávač úplně. Nyní Google uvedl, že se vydá jinou cestou, než jakou šel Facebook.

Bez ohledu na to, jak velké technologické společnosti k situaci v Austrálii přistupují, boje mezi těmito společnostmi a vládami v různých zemích se stávají čím dál naléhavější. Zákony omezující technologické giganty zvažují USA, ale i různé evropské země, včetně EU.

Nové funkce

Facebook a Google mezitím v posledních letech debutoval s programy, kde za zveřejnění zpravodajství platí naopak média. Např. vytvořil sekci Facebook News, ve které aplikace ukazuje vybrané novinové články. Za zveřejnění obsahu v této sekci ale musí média platit.

William Easton, generální ředitel společnosti Facebook Australia and New Zealand napsal, že Facebook plánuje tuto funkci v Austrálii spustit, ale pouze „se zavedením správných pravidel“. Nicméně vzhledem k aktuální situaci se spuštění služby s největší pravděpodobností zpozdí, ne-li úplně zruší.

Jak se situace v Austrálii vyvine se můžeme zatím jen dohadovat, nicméně k chování velkých technologických společností se různé státy vyjadřují čím dál častěji a debaty o regulaci obsahu na internetových platformách jsou téměř na denním pořádku. Je možné, že nás v budoucích letech čekají velké změny.

Zdroj: edition.cnn.com
Obrázek: Shutterstock.com

Tags

Související články

Back to top button
Close
Close