Coca-Cola zkouší papírové lahve

Firma Coca-Cola loni vyprodukovala nejvíce plastového odpadu ze všech firem na světě. V závěsu se nacházeli další giganti, jako např. Pepsi nebo Nestlé. Problém Coca-Cola řeší, i proto oznámila, že do roku 2030 se chce stát tzv. zero waste (neprodukovat žádný odpad). Nové lahve by jí v tom mohly pomoci.

Zbavit se plastu v lahvích není snadné. Sycené nápoje produkují plyny a jsou balené pod tlakem, materiál lahví tedy musí být natolik pevný, aby tento tlak vydržel. Zároveň ale musí být dostatečně měkký, aby ho bylo možné ohýbat do různých tvarů a velikostí, musí pojmout inkoust pro tisk etiket, a hlavně být biologicky rozložitelný. Americká firma po letech výzkumu našla alespoň částečné řešení.

Papírové lahve

Dánská společnost Paper Bottle Company (Paboco) vytvářela vhodný materiál přes 7 let. Nyní chce svůj výtvor vyzkoušet v běžném provozu. Každá papírová lahev je vyrobená z jednoho kusu extra silného materiálu na bázi papírových vláken, čímž lahev získává velkou tvrdost. Díky chytré kombinaci produktového designu a směsi pevných vláken se materiál tak snadno nezničí.

Coca-Cola plánuje v Maďarsku prodat 2000 lahví svého ovocného nápoje Adez. Chce vyslat lahve do běžného provozu, aby se přesvědčila o jejich výdrži v drsných logistických podmínkách. Cestou papírových lahví jdou i další výrobci nápojů, např. Absolut nebo Carlsberg. Nicméně i kdyby papírové lahve obstály, Coca-Cola stále nemá vyhráno.

Problém ve složení

Dosavadní papírové prototypy stále obsahují tenkou vrstvu plastu. Naprosto papírové lahve by do nápoje uvolňovaly látky, které by mohly být ze zdravotních i bezpečnostních ohledů nevhodné, nemluvě o kvalitě nápoje. Paboco si je problému vědoma a intenzivně na něm pracuje.

Obchodní manažer firmy Paboco Michael Michelsen uvedl: „Plastovou vrstvu chceme nahradit přírodním materiálem, aktuálně máme na výběr hned z několika druhů. Technologie a způsob výroby jsou téměř dané, zbývá nám začít vyrábět prototypy a testovat je.“

Už nyní je jasné, že budou finančně náročnější. Materiál i výroba papírových lahví je dražší, než u plastových lahví a bude potřeba proměnit celou infrastrukturu balení sycených nápojů. Dobrou zprávou může být fakt, že Paboco nejspíš nebude jedinou firmou vyrábějící papírové lahve, např. Tetra Pak prodává své produkty v papírovo-plastových obalech už léta. Firemní konkurence by mohla cenu lahví srazit dolů.

Na každodenní využívání plně rozložitelných lahví si ještě budeme počkat, nicméně úspěšné testování alespoň částečně papírových lahví může být velkou nadějí.

Zdroj: https://www.bbc.com/news/technology-56023723
Obrázek: Krisztian Matyas, Unsplash

Tags

Související články

Back to top button
Close
Close