Autonomní řízení vozidel Tesla bude vyšetřováno v souvislosti s několika nehodami.

Úřad pro národní bezpečnost na dálnicích (NHTSA) v USA začal vyšetřování autonomního řízení automobilů Tesla. Šetření má za úkol prozkoumat 11 havárií od roku 2018, při kterých došlo k 17 zraněním a jednomu úmrtí.

„Většina nehod se udála po setmnění a místa událostí zahrnovala světelné ochranné prvky. Automobily, které nehody způsobily, byly primárně v módu autonomního řízení,“ stojí v prohlášení NHTSA.

Šetření se zatím soustředí na modely Tesla Y, X, S a 3 z let 2014 a 2021. Celkově zahrnuje 765 000 automobilů, jak podotýká agentura Bloomberg. K incidentům došlo v mezi lednem 2018 a červencem tohoto roku v několika státech USA.

Systém autonomního řízení „Autopilot“, kterým Tesly disponují udržuje vozidlo uprostřed pruhu pomocí aktivního ODD (Operational Design Domain). Dosud se nejedná o plně autonomní řízení. Řidiči mají plnou odpovědnost za automobil a musí udržovat pozornost na vozovce v případě některých nestandardních situací.

NHTSA již vyšetřovala Teslu v roce 2016 v podobném případě. Tenkrát nebyla na firmu uvalena žádná sankce. Od té doby zkoumala agentura několi dalších případů u nehod, při kterých byl zapnutý autonomní systém řízení. Dále NHTSA apeluje na automobilky, aby podobné případy hlásily do 24 hodiny od doby nehody.

Zdroj: Engadget; Bloomberg
Foto: Shutterstock

Tags

Petr Kašík

V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie

Související články

Back to top button
Close
Close