Americká firma IndieDwell mění nákladní kontejnery na dostupné bydlení

S rostoucími cenami nemovitostí se po celém světě zvyšuje poptávka po dosažitelném bydlení. Mělo by být menších rozměrů a z materiálů, které jsou běžně dostupné. V ideálním případě by nemělo trvat dlouho objekt postavit, čímž by se snížily náklady vynaložené na práci. Jedním z řešení může být přestavba nákladního kontejneru na obyvatelný prostor. Projekt americké firmy IndieDwell takové řešení nabízí.

Společnost původem z Idaho navazuje na projekty Boxadl a Abodu. Všechny tři mají společné jedno. Jejich domy jsou jednoduché, malé, relativně levné a dají se rychle postavit. IndieDwell má nyní k dispozici objekty s jedním, dvěma nebo čtyřmi pokoji. Všechny varianty mají základ v odstavených nákladních kontejnerech. V současnosti spolupracuje s několika organizacemi a snaží se přijít na ideální řešení bydlení pro nízkopříjmové skupiny obyvatel.

Firma právě otevírá svou druhou továrnu v Coloradu, která zaměstná 160 lidí. Mluvčí společnosti dodává, že se snažili umístit továrnu do okolí různých organizací, které se zabývají pomocí lidem bez stálého příjmu. Probíhající projekty řeší výstavbu těchto domů jako útočiště pro bezdomovce v San Jose, pro lidi vracející se zpět do společnosti (vyléčené drogově závislé) v Coloradu a pro válečné veterány ve Washingtonu.

Podobnou strategii volí další firmy

Podobně staví domy i firma Boxabl. Jejich stavby se dají doslova „složit“ a použít prakticky na jakémkoli místě. Zároveň se jednotlivé buňky mohou napojit do sebe a vytvořit komplexní síť ubytovacích prostor, které by mohly sloužit jako firemní ubytovny. Jedna jednotka obsahuje obývací část, koupelnu s toaletou, kuchyň a ložnici. Cena nepřesahuje 50 tisíc dolarů.

Jednoduché bydlení může mít i svůj styl, jak dokázala společnost Abodu. Její objekty jsou dražší než v předchozích případech, avšak stylem připomínají moderní bydlení. Malý domek s dřevěnou fasádou o dvou pokojích, koupelně a kuchyni vyjde na 199 tisíc dolarů. Firma nabízí bydlení především starším lidem, kteří by se rádi vrátili za svými dětmi, jelikož už se o sebe nedokážou plně postarat. V tomto případě společnost přistaví domek přímo na žádaný pozemek.

Zatím to nevypadá, že by se podobná řešení nabízela i obyvatelům naší země. Je také otázkou, zda by o to našinci stáli. V České republice má dosud své silné zastoupení stavění domů svépomocí, které mnohdy nevyjde o moc dráž než řešení firmy Abodu. Své využití by u nás mohly najít buňky Boxably, které cílí především na funkčnost. Jednoduchost podobných projektů by mohli využít také lidé, pro které je důležitější velikost pozemku a soužití s přírodou. V tomto případě by mohlo nejvýhodnější řešení představovat vytištění 3D domu na míru, tak jako se to nedávno povedlo v Belgii.

Zdroj:
https://www.businessinsider.com/boxabl-tiny-homes-shipping-containers-2020-5
https://www.businessinsider.com/indiedwell-turns-shipping-containers-into-tiny-homes-in-its-factory-2020-8#indiedwell-makes-homes-out-of-shipping-containers-using-more-containers-for-larger-homes-1

Tags

Petr Kašík

V jedoduchosti je krása. Popularizace vědy. Sport. Knihy. Naivní tramp. Univerzita Karlova, Molekulární biologie

Související články

Back to top button
Close
Close