EXPO 2020 se nyní koná v Dubaji

Celosvětová výstava EXPO 2021 probíhá od prvního října 2021 a bude trvat do konce března 2022. Poprvé se výstava koná v Regionu MENA a SA (Střední východ, Afrika a jižní Asie), navíc v arabské zemi.

Představí se 190 národů a 60 z nich si připravilo národní pavilony. Na účast překvapivě neměl vliv roční odklad, kvůli pandemii COVID-19. Tento rok se výstava soustředí na téma “Propojování myšlenek, vytváření budoucnosti” a současně na tři pod-témata: udržitelnost, mobilita a příležitost. Česká republika má tři pavilony, jeden pro každé pod-téma. Pro udržitelnost se nazývá Czech Spring, pro mobilitu je název Alif a Mission Possible se vztahuje k příležitostem.

Czech Spring

Technologickým i expozičním jádrem českého pavilonu pojmenovaného Czech Spring je systém S.A.W.E.R. Toto zařízení samostatně vyrábí vodu ze vzduchu pomocí solární energie. Stará se o zavlažování zahrady vysázené v dubajském písku a ukazuje, jak vytvořit oázu v poušti. Principy inovací a patentů ČVUT a AV ČR odhaluje návštěvníkům podzemní nika v zahradě a didaktická stěna ve vstupní galerii.

Z pramene vyrůstá Srdce pavilonu – ocelové kapiláry, které po sobě a po skleněných embryích nechávají stékat chladnou vodu, prorůstají dále stěnami a zároveň stíní návštěvníky i zahradu. Dílo Jana Dostála je největší ručně tvarovanou sochou z nerezové oceli na světě.

Do prvního patra pak návštěvníci stoupají kolem monumentální světélkující instalace společnosti LASVIT, navržené Maximem Velčovským. Exponát s názvem Golden Rain je vyroben z kovových vláken v kombinaci se sklem a propojuje tradiční sklářskou výrobu s moderními technologiemi.

K vidění je také interaktivní stěna osobních 3D tiskáren od společnosti Průša Research, s jejichž pomocí si budou moci návštěvníci postavit trojrozměrnou sochu.

Stálé a přechodné expozice

Centrálním exponátem stálé expozice Czech Republic – Country for the Future, je Venus. Jedná se o největší leštěnou skleněnou sochu na světě od Vlastimila Beránka, která přímo komunikuje s exponátem Lázní Darkov a společnosti Crystal Caviar, která prezentuje skleněné plastiky Darkov Waves vystavené ve vodních sloupech. Vedle téměř dvou desítek stálých exponátů je připraveno i jedenáct dvoutýdenních expozic. První bude výstava České lázně v režii agentury Czech Tourism.

Za vůbec největším exponátem národní expozice – téměř pětimetrovou sochou Victoria Robotorum, kterou Jaroslav Róna vytvořil s podporou nadace PPF z jediného kusu žuly – najdou návštěvníci v zahradě před pavilonem instalaci Subfossil Forest. Ta nabídne původní podobu dubových kmenů, které ukrývají informace z konce doby ledové.

“Národní expozice je pohledem do budoucnosti – platí to o energetických inovacích, o svobodě, kterou nabízí 3D tisk, o vizionářském výtvarném umění, a kontrpunktem k původním českým technologiím je důraz na ochranu přírodních zdrojů a na odpovědnost za budoucnost celého světa,” říká Jiří František Potužník, generální komisař účasti České republiky na Všeobecné světové výstavě EXPO.

Národní pavilon na Všeobecné světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji vyrostl podle architektonického návrhu mladých českých architektů společnosti Formosa AA s.r.o.

Source
CZ EXPOObrázek
Tags

Pavla Pölzerová

Studentka ČVUT a MUNI, která miluje cestování a jednou si koupí chameleona.

Související články

Back to top button
Close
Close