Hybridní elektrárna by mohla využívat vodní i slunečnou energii zároveň

Udržitelné zdroje energie jsou žhavým tématem současnosti. Jedním z častých argumentů, který jejich masivní rozvoj brzdí, je oproti jiným způsobům často nízká účinnost. Ve Spojených státech však nově vznikl zdánlivě jednoduchý koncept – využít vodní plochy fungujících vodních elektráren a doslova je zastřešit solárními panely.

Vědci z americké Národní laboratoře pro obnovitelné zdroje energie, spadající pod ministerstvo energetiky (NREL), navrhli model hybridu, který kombinuje vodní a slunečnou elektrárnu dohromady. Na základě provedené analýzy odhadují, že přidání solárních panelů na vodní plochu by mohlo vyprodukovat až 7,6 terawattů potenciální energie ročně. Tato hodnota nezahrnuje příspěvek vodní energie.

Jejich práce, která model představila, byla publikována v časopise Renewable Energy. Dle vyjádření výzkumného týmu by hybridní systém mohl pokrýt „významný podíl současných světových energetických nákladů.“ Vskutku ambiciózní tvrzení. Pojďme se na jejich návrh podívat detailněji!

Hybrid byl doposud instalován pouze na jednom místě a to na přehradě, ležící na portugalské řece Rabagão. Plovoucí solární fotovoltaika (FPV) se skládá z 840 solárních panelů, které pokrývají plochu 2 500 metrů čtverečních o kapacitě 300 MWh. Distributor energie EDP plánuje pilotní projekt rozšířit o 11 000 panelový plovoucí fotovoltaický systém a to na vodní elektrárně Alqueva Dam na řece Guadiana – jedné z největších přehrad v západní Evropě. Výzkumný tým z NREL odhaduje, že by podobným způsobem mohlo být dovybaveno okolo 380 tisíc nádrží po celém světě o různé velikosti. Dle jejich vyjádření byla světová spotřeba energie v roce 2018 okolo 22 300 TWh. Vzhledem k získaným číslům by tak hybridní elektrárna mohla podle týmu významně přispět.

Nutno podotknout, že práce, kterou vědci z NREL zveřejnili, zdůrazňuje spíše potenciál těchto hybridů. Výrazně méně se pak zabývá praktickým návrhem jejich zbudování. Odhad, že by mohlo být využito tolik vodních nádrží je zatížen otázkou, kolik z nich je pro instalaci skutečně vhodných – lokality mohou například trpět sezónním suchem nebo být ovlivněny jinými faktory, které by fungování plovoucí fotovoltaiky komplikovaly.

Prorazí návrh na poli udržitelné energetiky? Nechme se překvapit.

Originální publikace: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0960148120313252

Zdroj: NREL, New Atlas, zdroj titulního obrázku: Joshua Sukoff, Unsplash

Lukáš Kekrt

Populizátor vědy, ultramaratonec a naivní tramp, mikrobiologie, Karlova Univerzita

Související články

Mohlo by Vás zajímat
Close
Back to top button
Close
Close